Jak pomóc mężowi z wypaleniem zawodowym?

10 odpowiedzi
Do kogo mam się udać, co mam robić jesli mąż, który choruje na wypalenie zawodowe ma myśli samobójcze? Jak mu pomóc?
Witam serdecznie,

Aby Pani pomóc, czy mogłabym prosić o napisanie na priv następujących informacji:
1. Od kiedy u męża występują myśli samobójcze? Czy uważa Pani, że myśli samobójcze są następstwem wypalenia zawodowego?
2. Po czym Pani poznaje, że to wypalenie zawodowe? Może to np. depresja? Czy mąż to mówi wprost? Co konkretnie mówi?
3. Czy kiedykolwiek wcześniej mąż miał myśli samobójcze?
4. Jaką pracę wykonuje mąż? Czy chciałby/ma możliwość ją zmienić lub ograniczyć? Na co się skarży, jeśli tak jest?
5. W jaki sposób mąż wypoczywa? Kiedy ostatnio miał urlop?
6. Czy pytała Pani męża jak może mu Pani pomóc lub jakie on widzi rozwiązanie? Czasami ludzie wprost mówią czego im potrzeba. Czy on widzi jakiś problem?

Nie wiem jak długo Pani mąż jest w takim stanie, jeśli mówi już o tym w jaki sposób się zabije to należy szybko działać i natychmiast osobiście udać się z mężem po pomoc do specjalisty.

Z wyrazami szacunku;
Luiza Anna Szulim

do psychologa i psychoterapeute.. ;)
Dzień dobry, jeżeli pojawiaja się myśli samobójcze należy zgłosić się do lekarza psychiatry, który zaleci odpowiednie leki przecidepresyjne.
Na podstawie Pani opisu wydaje się, że Pani Mąż znalazł się w głębokim kryzysie emocjonalnym w związku z wypalenie zawodowym. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się wsparcie farmakologiczne. Najlepiej porozmawiać z Mężem i zachęcić Go do zapisania się niezwłocznie na wizytę do lekarza psychiatry lub ustalić termin dla Niego. Niektóre lekarze oferują także wizyty domowe. W skrajnej sytuacji, gdyby stan Pani Męża uległ gwałtownemu pogorszeniu może Pani także wezwać pogotowie.
Witam serdecznie, przede wszystkim, jeśli pojawiają się myśli samobójcze, należy zgłosić się do psychiatry, a równolegle polecam terapię, by przepracować ten temat, serdecznie zapraszam
Może Pani Go wesprzeć w podjęciu decyzji o jak najszybszym udaniu się do psychologa/interwenta kryzysowego na konsultację w celu uzyskania dalszej, dedykowanej jego "indywidualnemu przypadkowi" strategii pomocowej. Myśli samobójcze najbliższych usprawiedliwiają także bardziej dyrektywne interwencje bliskich, łącznie z wezwaniem pogotowia i ochronnym oraz diagnostycznym i terapeutycznym rzecz jasna, umieszczeniem męża w placówce psychiatrycznej/ zdrowia psychicznego. Proszę nie wchodzić też w rolę terapeuty męża, tylko zostawić to specjalistom, a samej zadbać o siebie i swoje "zasoby" i "dobrostan". W Szczecinie jest wielu specjalistów - choćby dr Ryszard Kamiński (psycholog-psychoterapeuta) czy dr Ewa Kramarz (psychiatra). Powodzenia
Dzień dobry. Jeżeli mąż miewa myśli samobójcze powinien jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry. Być może Pani mąż cierpi na depresję. Nie wiem, w jaki sposób objawia się wspomniane przez Panią wypalenie zawodowe, jak długo to trwa dlatego trudno mi powiedzieć cokolwiek więcej. Na pewno nie można lekceważyć, jeśli ktoś ma myśli samobójcze. Proszę spróbować namówić męża na wizytę u psychiatry, który właściwie zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Być może będą to leki albo/i psychoterapia. Pozdrawiam,
Agnieszka Walczak - Maciocha.
Witam.
Jeżeli mąż ma myśli samobójcze proszę natychmiast udać się po pomoc (psychiatra,psycholog).. Pozdrawiam
Pod pojęciem wypalenie zawodowe kryje się bardzo dużo symptomów. Czy jest to kryzys twórczy, kryzys kreatywności czy niechęć do wyjścia z domu do pracy? Nie ma tu jasnej odpowiedzi, za mało tu wiemy, a odp. zależą od wykonywanej pracy, stanowiska, obowiązków. Inaczej w biznesie: trudne projekty, czy stresujące kontrakty, inaczej na stanowisku kierowniczym : stresujące odpowiedzialne decyzje, czy pracując zespołowo. Wynoszenie problemów z pracy do domu, lub właśnie blokada w wyrażaniu wszelkich problemów i wieczna zaduma bez kontaktu z bliskimi. To w tym przypadku znaki zapytania. Niepokojące jest, że u Pani męża pojawił sie już bardzo niebezpieczny objaw w postaci myśli samobójczych i na tym bym sie tu skupiła. Szczera rozmowa Pani z mężem, okazanie wsparcia i zapewnienie o własnej dobrej woli może pomóc nakłonić do wspólnej wizyty u specjalisty, najlepiej do lekarza psychiatry. Lekarz może zapisać stosowne leki jak i polecić psychoterapię jako metodę z wyboru uzupelniającą farmakoterapię. Odnalezienie satysfakcji zawodowej stoi w tym przypadku na drugorządnym miejscu wobec ratowania życia i zajęcia się na tyle Sobą na ile to konieczne by wogole żyć.
Najlepiej porozmawiać szczerze z mężem i przekonać go do podjęcia terapii, nie można go do niczego zmuszać. Decyzja o podjęciu leczenia musi wynikać ze strony chorego i tylko wtedy terapia ma sens.