Jak można poprawić samoocenę?

1 odpowiedzi
Od kiedy pamiętam, nigdy nie wierzyłam w siebie, w moje możliwości i zawsze stawiałam się na ostatnim miejscu. Nigdy nie byłam dla siebie zbyt dobra. Ciągle uważałam, że nie jestem zbyt mądra, zbyt piękna, że nie osiągnę nic w życiu. Zawsze podziwiałam z boku moje koleżanki, które były bardzo pewne siebie i znały swoją wartość. Ja tak nie mam, a chciałabym. Jak więc można poprawić swoją samoocenę?
Z pani wypowiedzi wynika, iż ma pani poczucie braku pewności siebie, wysoki samokrytycyzm, poczucie bezwartościowości i uzależnia pani własną samoocenę od porównywania się z innymi osobami.
Osobom z niską samooceną wpojono w dzieciństwie negatywne komunikaty, które mają destrukcyjną moc, dlatego taka sytuacja wymaga przyjrzenia się i zrozumienia mechanizmu wypaczonego widzenia siebie i przerwania pielęgnowania negatywnego obrazu siebie.
Brak właściwego zrozumienia siebie uniemożliwia dostrzeżenie własnej wartości.
To zrozumienie siebie polega na uświadomieniu sobie swoich prawdziwych uczuć poprzez m. innymi pracę z wewnętrznym krytykiem. Same myśli nie odzwierciedlają całej prawdy o nas, trzeba przyjrzeć się wewnętrznemu krytycznemu monologowi, który automatycznie narzuca nam przekonania na nasz temat.
Człowiek, który nie wierzy że może być sobą zaczyna skupiać się na porównywaniu się z otoczeniem, ale tam siebie nie znajdzie.
Brak wiary w siebie może oznaczać że utraciła pani zaufanie do własnych doświadczeń a nabrała poczucia, że nie spełnia jakichś warunków aby poczuć się wartościową osobą.
Taki brak akceptacji siebie może mieć źródło w przekonaniu, że „jestem gorsza i nigdy nie dorównam otoczeniu” . To oznacza, że coś osłabiło w przeszłości Pani autonomię, która pozwala zaufać sobie oraz inicjatywę, która buduje poczucie sprawczości i pewności siebie. Wrażenie „że nie jestem zbyt mądra” może być subiektywnym stanem doświadczania stresu, zablokowanej energii, braku ufności w siebie.
Niska samoocena może też być przyczyną nieuświadomionych konfliktów, reakcją na niezaspokojone potrzeby, nietrafione wybory .
Być może nie doświadczyła Pani relacji, w której mogłaby Pani mówić o swoich prawdziwych uczuciach i potrzebach, nie otrzymała pani potwierdzenia pozytywnych cech, w wyniku czego zrodziło się poczucie mniejszej ważności i w rezultacie zwątpienie w siebie . Potem w sytuacji kiedy coś się nie udaje oznacza to automatycznie porażkę, poczucie bycia nieudacznikiem .

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.