Stan po operacji ścięgna achillesa

4 odpowiedzi
Dzień dobry,

11 dni temu miałem przeprowadzoną operację metodą bezinwazyjną na zerwanym ścięgnie achillesa. Mam w łydce 9 dziur, chodzę o kulach z założonym butem ortopedycznym. To co mnie niepokoi to stale opuchnięta stopa (choć trochę mniej niż wcześniej) oraz mocne bóle kostki niezależnie od sposobu ubrania buta. Szczególnie nasilają się one gdy próbuję wstać od biurka, ból jest jedynie w kostce, nie w ścięgnie z tyłu. Czy to normalna reakcja?

- Czy wskazane w moim przypadku jest chodzenie o kulach, aktywizacja i chodzenie do biurowej pracy czy lepszym rozwiązaniem będzie w dalszym ciągu odciążanie nogi i leżenie?

W bucie mam 5 podkładek pod piętę. Niestety przy wypisie ze szpitala nie powiedziano co jaki czas mam wyjmować po jednej. Jakie są wskazania?

Z góry bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi
Pozdrawiam
Witam!
Trudno odpowiedzieć na Pana pytania bez dokładnego badania lekarskiego, wydaję się jednak, że problem leży w zbyt dużym zgięciu podeszwowym stopy. W tym przypadku proponuję konsultację z lekarzem prowadzącym lub innym ortopedą. Wkładki pod piętę są do usuwania kolejno. Obecnie na pewno będzie można wyciągną jedną, bądź dwie. Zalecenia odnośnie rehabilitacji pooperacyjnej można wydać po badaniu ortopedycznym
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Szanowny Pacjencie,
11 dni po zabiegu to niewiele czasu dlatego ból i obrzęk w obrębie łydki i stopy to dopuszczalne objawy. Na przestrzeni 3-4 tyg od zabiegu powinien Pan chodzić o kulach, w bucie ortopedycznym i,co bardzo istotne, bez usuwanie podkładek. Oczywiście żeby ostatecznie wypowiedzieć się odnośnie Pańskiego stanu zdrowia sugeruję konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
dzień dobry,
prowadzenie Pacjenta po operacji jest bardzo indywidualną sprawą i bardzo zależy od operatora i sytuacji podczas zabiegu.
Obrzęk stopy, kostki bocznej jak i przyśrodkowej jest zazwyczaj normalnym etapem pooperacyjnym. 11 dni od zabiegu operacyjnego to nadal okres wczesnej rekonwalescencji. Trudno mi odpowiadać na Pana wszystkie pytania nie widząc nogi, wypisu.
Zalecam konsultacje najlepiej z lekarzem Pana operującym a 2 tygodnie po zabiegu powinien się Pan udać do lekarza na pierwszą kontrole.
z poważaniem Jarosław Pawlicz
Myślę , że 3 tygodnie nie ruszać wkładek i nie obciążać kończyny . Nastepnie kontrola w Poradni Ortopedycznej