Interpretacja wyników - alergie pokarmowe

10 odpowiedzi
Witam. Pracuję nad poprawieniem stanu skóry (wypryski, egzema). Nie chodzę już do dermatologów, bo ich rozwiązania usuwają skutki a nie przyczyny (odstawienie danego leku powoduje za każdym razem powrót problemu). Rozwiązania upatruję więc w diecie. Wykonałem badania na alergeny pokarmowe. Wykazały one kilka składników, które wzbudzają układ immunologiczny, ale bez skrajnych wartości. Nie wiem jak dalej ruszyć z tym tematem - zwykła eliminacja danych składników, niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wskaźniki na testach nie dają wysokich wartości. Ponadto ich eliminacja byłaby dość kłopotliwa: mleko krowie, cebula. czosnek, gluten, białko jaja kurzego, kukurydza, soja, banan (ogólnie jem te wszystkie rzeczy bez widocznych jednoznacznych objawów).
Witam serdecznie!

Bardzo dobrze, że chce Pan popracować nad stosowaną przez siebie dietą. Sama przechodziłam podobne problemy z cerą i odpowiednio zbilansowany jadłospis bardzo mocno mi pomógł. Przede wszystkim należałoby znaleźć przyczynę problemów skórnych, może problem leży z układzie hormonalnym? Odnośnie testów na nietolerancje pokarmowe należy w Pana przypadku wprowadzić dietę eliminacyjną ona odpowiedni okres czasu (najczęściej 1-3 miesiące), a następnie powoli wprowadzać wykluczone pokarmy i obserwować reakcje organizmu. Bez problemu można zbilansować dietę bez wymienionych przez Pana składników i wcale nie będzie ona monotonna i niezdrowa.

Zapraszam na wizytę w celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Oleś
slimfood.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam,
skoro wykonał już Pan testy na nietolerancje pokarmowe, to warto wprowadzić dietę eliminacyjną na około 3 miesięcy i dopiero wtedy pokusić się o diagnozę czy faktycznie jest poprawa, czy może nie. Nietolerancje nie muszą dawać szybkich objawów, częściej są one utajone i trudno stwierdzić po czym nastąpiło zaostrzenie choroby. Wymienione przez Pana produkty można zastąpić i tak skomponować jadłospis, aby był on wartościowy i jednocześnie smaczny. Nie trzeba też rezygnować ze wszystkiego od razu, można dietę wprowadzać stopniowo, tak, aby mieć czas na obserwację swojego organizmu. Jeśli będzie Pan szukał pomocy, to zapraszam na wizytę do Gdańska lub Tczewa. Adresy placówek na stronie dieta4u.pl
Przy tak dużej ilości alergenów najlepiej zgłosić się do dietetyka po dokładny jadłospis, który zapewni odpowiednią ilość poszczególnych składników pokarmowych mimo szerokiej eliminacji produktów. Pytanie jednak jakiego rodzaju test Pani wykonała. Jeśli jest to test na alergię IgE - ok, ale jeśli był to test badający przeciwciała IgG lub/i IgA należy wyniku podejść mocno sceptycznie. Tego rodzaju testy bardzo często dają wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie, zatem nie są wiarygodne.
Witam serdecznie, Proponowałabym kontrolowaną dietę eliminacyjną (dobrze zbilansowaną, aby uniknąć niedoborów). Należy to zrobić pod okiem dietetyka, aby zauważenie faktycznych reakcji po spożyciu produktów było możliwe - chodzi tu m.in o nie eliminowanie wszystkich podejrzanych produktów na raz. Zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
Małgorzata Bellwon
Najlepszym rozwiązaniem będzie wyeliminowanie z diety tych produktów jeśli alergia na nie jest na poziomie wysokim. Jeśli jest to słaba reakcja alergiczna można zastosować dietę rotacyjną, która pomoże złagodzić szkodliwe działanie. Proszę o kontakt, chętnie Pani pomogę.
Witam serdecznie,
Nie wiem jaki rodzaj testu Pan wykonywał, ale jeśli wyszły nietolerancje można spróbować odstawić te produkty na 3 miesiące i zobaczyć czy będzie poprawa. Stan skóry nie musi wynikać z alergii pokarmowych, choć oczywiście może. Inną sprawą jest fakt, że wymienione produkty dość często powodują reakcję immunologiczną, nie dając faktycznie żadnych objawów. Warto udać się do alergologa oraz, jeśli zdecyduje się Pan na czasową eliminację produktów, do dietetyka, który ułoży dla Pana dietę pokrywającą zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Gdyby zdecydował się Pan na współpracę online (widzę, że jest Pan z Gdańska) to zapraszam :-)
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Problemy dermatologiczne mogą być powiązane z żywieniem i ewentualnymi nietolerancjami. W celu omówienia aktualnego modelu żywienia oraz przeprowadzenia wywiadu chorobowego zapraszam na konsultację online. Na podstawie dokładnego wywiadu będzie możliwe dobranie odpowiednich zaleceń oraz planu żywieniowego, które przyniosą oczekiwane rezultaty. Pozdrawiam mgr Marianna Hall, Centrum Dietetyki Nutrado
Niestety nie wiem jakie testy Pani wykonywała oraz na jakich przeciwciałach są one oparte. Z mojego doświadczenia eliminacje oparte na wynikach testów na nietolerancje są bardzo skuteczne. Eliminacje o jakich Pani mówi są do wykonania, rozumiem ich kłopotliwość, natomiast myślę, że pozytywne skutki jakie można osiągnąć jest warta takiego zachodu. Jeśli przeciwciała nie wykazują skrajnych wartości nie oznacza to, że nie powodują jakich negatywnych implikacji zdrowotnych. Warto rozważyć takie eliminacje chociaż na 3-4 miesiące i dopiero w tedy zobaczyć, czy skóra ulegnie poprawie. Osobiście zalecam eliminacje na minimum 6 miesięcy, a następnie powolne wprowadzanie produktu w niewielkich ilościach i własna obserwacja.
Dzień dobry!
Z pewnością warto skonsultować się z dietetykiem, żeby mógł ocenić, czy dany pokarm w kontraście z odpowiedzią immunologiczną może mieć wpływ na skórę. Z pewnością potrzebny jest dzienniczek samoobserwacji, żeby spróbować poszukać zależności pokarmy - stan skóry. Taka obserwacja z notowaniem diety powinna trwać około miesiąca. Dopiero po takim czasie, można wraz ze specjalistą szukać rozwiązań problemu.
Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk
Zaczęłabym od odstawienia glutenu pszennego (mąka, pieczywo, makarony, pizza, pierogi, kopytka, naleśniki, itp.). Jednak podstawa to zbilansowana dieta, regularne posiłki, odstawienie cukru i słodyczy oraz co najmniej 0,5 kg warzyw dziennie. Dodatkowo sugeruję bakterie probiotyczne codziennie przez 3 mies, kiszone soki warzywne i compex wit. z gr. B. Pozdrawiam