Hej, chcę zacząć długoterminową psychoterapię. Jaki rodzaj/nurt powinienem wybrać? Moje 2 główne

2 odpowiedzi
Hej,

chcę zacząć długoterminową psychoterapię. Jaki rodzaj/nurt powinienem wybrać? Moje 2 główne problemy, nad którymi chce pracować:

1. Miewam czasem lekkie napady lękowe gdy jestem w tłumie ludzi, np. w tramwaju. Mam wrażenie jakbym czuł się obserwowany.

2. Ten problem związany jest z dzieciństwem i niewłaściwymi przekonaniami/schematami w podswiadomosci. Dotyczy problemów w sferze seksualnej i objawia sie zaburzeniami erekcji.
Dzień dobry. Dziś leczy nie nurt, ale relacja terapeutyczna. Jeśli jest Pan przekonany o długoterminowej terapii to polecam terapie psychodynamiczną (najlepiej 2x w tygodniu), nie koniecznie musi terapeuta być seksuologiem bo praca w tym nurcie nad zmianą myślenia, funkcjonowania, odczuwania dokonuje się we wszystkich sferach człowieka. Najważniejsze jest bardzo precyzyjne określenie celów bo one stanowią wyznacznik w jakim kierunku terapia będzie dążyła, pozdrawiam serdeczni Izabela Jakubowska

Trudno doradzać konkretny nurt, gdy różnią się od siebie tak bardzo i każdy ma swoje wartości i pewne ograniczenia. Warto jednak poczytać na temat nurtów, a także poszukać konkretnego psychoterapeuty. Prawda jest taka, że mimo, że dwóch psychoterapeutów pracuje w tym samym nurcie i są nawet po tej samej szkole psychoterapii, to każdy z nich będzie pracował nieco inaczej, ponieważ są różnymi ludźmi, mają różne doświadczenia, różne osobowości. Dlatego tak ciężko jest czasem dobrać sobie psychoterapeutę i nie zawsze musi być tak, że ta pierwsza osoba będzie dobrym dla nas wyborem. Warto się przygotować, poczytać, ale także spróbować i dać sobie szansę - jeżeli nie będziemy się czuli dobrze w relacji z danym terapeutą to zawsze możemy poszukać innego.