Gwałtowny wzrost wagi po wenlafaksynie

9 odpowiedzi
Mam 22 lata. Od pół roku biorę wenlafaksynę. W tym czasie mocno przytyłam, aż 12 kg. Mimo zmian w odżywianiu waga stoi w miejscu. Czuję się opuchnięta, szybko się męczę. Na udach i pośladkach pojawiły się ogromne rozstępy. Nabrałam masy również w takich partiach ciała jak twarz czy ramiona, najbardziej jednak na brzuchu i w udach. Często oddaję mocz w sporych ilościach. Od dwóch lat przyjmuję również tabletki antykoncepcyjne, jednak nigdy nie odczuwałam skutków ubocznych ich zażywania. Jakie badania powinnam wykonać?
Witam, wenlafaksyna zazwyczaj prowadzi do spadku masy ciała. Raczej zwaliłbym na antykoncepcją te Pani problemy. Warto by było zbadać ogólny poziom hormonów kobiecych i wazopresyny jak i również tarczycę (T3,T4,TSH jak i antyTPO)

Dzień dobry, wskazane przez Panią objawy ewidentnie wskazują na wystąpienie zaburzeń hormonalnych. Zdecydowanie powinna Pani sprawdzić poziom kortyzolu, profil tarczycowy TSH, fT3 i fT4, anty TPO, Jeśli się da również test obciążenia glukozy insuliną. Dlaczego? Redystrybucja tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha twarzy i szyi, do tego rozstępy i gwałtowny przyrost masy ciała jest charakterystyczna u osób z podwyższonym hormonem kortyzolu. Kortyzol jest jest jednym z hormonów stresowych. Jego nadmiar powoduje też zmniejszenie się wrażliwości insuliny na rzuty glukozy, co będzie sprzyjać właśnie nadmiernej redystrybucji tkanki tłuszczowej i wzroście masy ciała. Może też powodować wiele innych nieprzyjemnych objawów. Test obciążenia glukozy z insuliną w celu sprawdzenia insulinoopornością, a profil tarczycowy by wykluczyć inne zaburzenia hormonalne. Poza tym ogólna morfologia, profil lipidowy oraz to jak funkcjonuje wątroba - AlAT i AspAT w celu sprawdzenia kondycji Pani zdrowia. Poza badaniami radziłabym skonsultować z lekarzem czy może Pani jednocześnie zażywać ten lek z antykoncepcją czy tu nie występuje zjawisko interakcji pomiędzy lekami. To jest już pytanie do lekarza.

Proszę pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, masa ciała to cyfry na wadze, które przy odrobinie wiary, zaangażowania i pomocy specjalisty można wyregulować :)
Zdecydowanie powinna się Pani skontaktować z lekarzem psychiatrą, który Panią prowadzi - ponieważ wenlafaksyna powoduje szereg skutków ubocznych, w tym także zaburzenia metabolizmu, ale raczej w stronę utraty wagi a nie przybierania.
Co do badań, to proponuję wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy oraz przeciwciała anty-TPO, w celu wykluczenia chorób autoimmunologicznych.
W razie dalszych pytań, lub w celu pomocy w weryfikacji jadłospisu, zachęcam do spotkania w gabinecie, ponieważ ta kwestia wymaga szczegółowej weryfikacji.
Bardzo ważne, żeby skontaktowała się Pani z lekarzem endokrynologiem, ponieważ wskazane przez Panią objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, w tym wydzielania kortyzolu oraz funkcji tarczycy. Po diagnozie pomocna będzie również konsultacja z dietetykiem oraz wykonanie badania składu ciała, aby zobaczyć, jaki jest poziom tkanki tłuszczowej oraz wody, Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać obrzęki i w takich sytuacjach obserwujemy zwiększoną ilość wody na zewnątrz komórki. Ważne jest również zobaczenie, w jaki sposób się Pani odżywia, aby zmienić niekorzystne nawyki na te sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu.
Witam. Sugerowałabym zrobienie profilu tarczycowego (TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG) i jeżeli wyniki nie będą w normie to zgłosić się do endokrynologa. Dopiero po dopasowaniu odpowiedniej dawki leków można zacząć działać dietą i redukować masę ciała. Pozdrawiam
Można wykonać podstawową morfologię oraz algorytm badań hormonalnych ( w tym tarczycy). Bez dokładnego wywiadu żywieniwo-zdrowotnego ciężko dobrać prawidłowe zalecenia względem żywienia, ale powinno być ono dobrane w pełni indywidualnie.
Witam serdecznie,
z mojej strony mogę zaproponować Pani konsultację dietetyczną i analizę Pani sposobu odżywiania. Szybsze męczenie się może być też spowodowane wzrostem masy ciała. Większą efektywność osiągnie Pani łącząc właściwy sposób odżywiania z aktywnością fizyczną.
Pozdrawiam!
Dziękuję za zapytanie, sugeruję zrobić następujące badania: morfologia z rozmazem, ferrytyna, CRP, lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy, homocysteina, glukoza, jonogram (sód, potas, wapń, witamina B12, kwas foliowy), ASP, ALT, TSH, przeciwciała anty-TPO, fT3, fT4 następnie w razie konieczności usg tarczycy, witamina D3 czyli badanie 25(OH)D3 Następnie zapraszam na konsultację z wynikami badań. Pozdrawiam
Witam, wenlafaksyna i tabletki antykoncepcyjna mogły przyczynić się do tak dużego wzrostu masy ciała. Należałoby przeanalizować obecny styl odżywiania i aktywność fizyczną. Można wykonać podstawowe badania (morfologia, próby wątrobowe, nerkowe, poziom cukru, tsh).
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.