gronkowiec złocisty u 3 miesiecznego dziecka

6 odpowiedzi
Witam mam 3 miesiecznego syna u ktorego wykryto gronkowca złocistego,dodatkowo ma atopowe zapalenie skory, ma caly czas ropny katar i strupy pod noskiem byłam u lekarza a ten nic mi nie kazał z tym noskiem robic tylko smarować maścią cynkową? pomocy gdzie wybrac sie do lekarza?
Gdzie wykryty ten gronkowiec?
Gronkowiec jest stałym "lokatorem" skóry zdrowego człowieka i samo stwierdzenie jego obecności nie oznacza zawsze choroby.
Jeśli nie jest Pani zadowolona z efektów leczenia najlepiej wrócić do tego samego lekarza na badanie i ewentualną zmianę diagnozy lub leczenia.

Droga Pani, proszę wybrać się do innego pediatry bez bezpośredniego badania trudno coś zaleci.
Dzień dobry,
zakładam, że gronkowiec złocisty został wyhodowany z materiału pobranego z wymazu z nosa. W tym przypadku, kiedy dziecko jeszcze prezentuje ropny katar, można zastosować maść do nosa Bactroban 2xdz. przez 7 dni /lek na receptę/. Wydaje mi się, że wizyta u pediatry wystarczy, natomiast może Pani również zgłosić się do laryngologa /jeśli problem dotyczy tylko nosa-kataru ropnego/, a nie zmian na całej skórze (nadkażonych zmian atopowych)-wtedy pediatra.
Pozdrawiam,
Ewa Kostka.
wskazana konsultacja laryngologiczna i/lub alergologiczna (AZS)
Dzień dobry

Samo wykrycie gronkowca nie musi być niepokojące. To bakteria, która normalnie bytuje na skórze (zwykle razem z innymi bakteriami). Wynik takiego badania nie ma zwykle żadnego znaczenia.
Jeżeli jednak chodzi o przewlekły katar u tak małego dziecka, to wskazana może być konsultacja laryngologiczna. Proszę tylko pamiętać, że katar ropny to biała, gęsta wydzielina (żółty czy też zielony nie jest ropnym).
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry może mieć również inne objawy atopii, chociaż katar wywołany alergią w tym wieku się raczej nie zdarza.
Czy to jest gronkowiec wyhodowany ze skóry czy z nosa? Można zastosować Bactroban w maści ( do nosa! ). lek jest na receptę. lek. Czesław Czechyra