Gróczolakowłókniak a tabletki antykoncepcyjne

8 odpowiedzi
Witam, mam w piersi gróczolakowłókniaka. Czy mogę z taką zmiana stosować dalej tabletki antykoncepcyjne? Mój onkolog powiedział, że nie ma to znaczenia i tabletki nie spowodują namnażania się zmian lub raka, ale ginekolog nie chce przepisywać mi recepty, ponieważ uważa inaczej.
Jak wygląda sprawa brania tabletek? Mogę stosować tą metodę antykoncepcji?
Pozdrawiam.
Dzień dobry. Nie podaje Pani swojego wieku, ani wielkości zmiany, ani tego, czy była weryfikacja h i s t o p a t o l o g i c z n a. Nie mam również danych z wywiadu na temat rodzinnego występowania raka piersi i/lub raka jajnika.
Proszę pamiętać, że istnieje ryzyko zezłośliwienia gruczolakowłókniaka zależne od jego wielkości.
Zapraszam na konsultację.
Dr n. med. Monika Bieniasz

W takim przypadku musi być bardzo indywidualne podejście do pacjentki. BD
Szanowna Pani,
lekarz ginekolog słusznie ma obawy, powinno zmienić sie dawki hormonów w tabletkach antykoncepcyjnych tak aby były odpowiednio dopasowane. Można też zastosować inną metodę antykoncepcji. W większości na zmiany w piersi mogą wpływać hormony zawarte w tabletkach.
Należy też rozważyć usunięcie tego guzka.
dr Janusz Jaworowski
specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej
specjalista chirurgii ogólnej
i onkologicznej
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
gruczolakowłókniaki to zmiany łagodne dość często występujące w gruczołach piersiowych. Nie ma badań mówiących o zależności pomiędzy gruczolakami/włókniakami a powstawaniem raka piersi. Posiadanie w/w zmian nie jest przeciwskazaniem do stsowania terapii homronalnej natomiast musimy pamiętać, że rodzaj terapii powinien być ustalony przez lekarza ginekologa i pacjentkę indywidualnie, tak jak kontrola zmian w piersiach (badanie USG i/lub mammografia w zależności od wskazań medycznych).
Pozdrawiam
ŁG
Brakuje informacji o Pani wieku oraz obciążeniach rodzinnych, o tym czy kiedykolwiek wcześniej stosowała już Pani antykoncepcję hormonalną.
Niemniej jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że gruczolakowłókniaki piersi są guzami hormonozależnymi, w związku z czym istnieje prawdopodobieństwo powiększania się istniejących guzków, powstawania nowych.
Usunięcie zmiany, nie gwarantuje, że nie pojawią się kolejne.
Czujność i ostrożność ginekologa jest tu w pełni uzasadniona.
Myślę, że antykoncepcja hormonalna w Pani przypadku nie jest bezwzględnie przeciwwskazana, ale konieczne będzie bardzo czuje monitorowanie piersi w badaniach obrazowych.
Inna kwestia czy w Pani bliskiej rodzinie występowały nowotwory piersi - wtedy również znajdzie się Pani w grupie zwiększonego ryzyka i trzeba mieć to na uwadze.
Warto na pewno rozważyć inne metody antykocepcyjne.
Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez wizyty lekarskiej , decyzja podejmowana jest u każdej pacjentki induwidualnie w oparciu o kilka czynników .
Dzień dobry - najistotniejsze - od kiedy ma Pani zmianę w piersi? czy rośnie? czy się zmienia?
Stabilne włókniaki piersi - niezmieniające się w kolejnych badaniach USG,obserwowane min 6-10 m-cy - nie wymagają biopsji i nie są przeciwwskazaniem do hormonalnej antykoncepcji;
wymagają systematycznej kontroli USG.
W przypadku zmian nowych, rosnących, zmieniających się - uważam, że nie powinno się stosować tabletek/plastrów antykoncepcyjnych. To,czy zmiana wymaga biopsji, to osobna kwestia.
Szanowna Pani,
proszę wybaczyć, nie odpowiem wprost na zadane pytanie. Prosi Pani o konkretne zalecenia postępowania a to zdecydowanie wykracza poza możliwości działalności lekarza w internecie. Konsultacja internetowa na podstawie szczątkowych danych klinicznych o pacjencie nie może być traktowana jako konsultacja lekarska dlatego decyzję o formie antykoncepcji i ewentualnym postępowaniu ze zmianą w piersi powinna Pani podjąć na podstawie rzetelnie przeprowadzonej wizyty i konsultacji lekarskiej. Aby nie pozostawić Pani jednak bez żadnej odpowiedzi dodam tylko, iż często praktykowane jest usuwanie łagodnych guzków piersi u pacjentek zamierzających stosować długotrwałą antykoncepcję hormonalną.
Załączam pozdrowienia.