Dzień dobry, ostatnio przez Internet przewija się wiele informacji na temat dodatku gliceryny do past do zębów. Według tych doniesień, gliceryna ma oblepiać zęby, blokując dobre działanie śliny na szkliwo. Chciałam się Państwa dopytać, czy te informacje mają jakiekolwiek potwierdzenie naukowe, czy też to kolejna próba zastraszania w sieci :)? Dziękuję!
lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa
Stomatolog, Ortodonta, Protetyk
Warszawa
Dzień dobry. Jest gliceryna czy nie ma jej w paście do zębów - ważne by ta pasta była używana razem z płukanką i nicią dentystyczną (i irygatorem też).
Osobiście nie spotkałem się z czymś takim jak blokowanie przez gliczeryny śliny

Dzień dobry,to prawda ,że ślina zawiera interferon który działa jak "naturalny antybiotyk". Jeżeli coś jest w stanie, uniemożliwić dostanie się śliny na powierzchnię zęba ma to niewątpliwie szkodliwe działanie. Pozdrawiam dr Kręcisz

gliceryna jest tylko wypełniaczem w pascie do zębów ,nic dodatkowego nie wnosi

Dzień dobry ,
gliceryna (glicerol) jest cieczą oleistą, o słodkawym smaku, nietoksyczną, bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. A więc łatwo jest wypłukiwana przez wodę i ślinę. Nie jest lepka. Nie spotkałam publikacji naukowych na poruszany przez Panią temat, dodam tylko, że stosowana jest od dawna w preparatach stomatologicznych, farmakologicznych i kosmetycznych.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Dzień dobry, nie mam wiedzy na ten moment ani ze strony producentów past, ani kanałów branżowych, które podważałyby skuteczność i efektywność aktualnie stosowanych preparatów/past (te oczywiście też są lepsze i gorsze). Być może jest to jakaś nieprzemyślana kampania PR pod nowy produkt lub fake. Pozdrawiam, RS

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Proszę nie kierować się treścią wiadomości niewiadomego pochodzenia z internetu. Blogi są przepełnione przedziwnymi informacjami na wiele tematów, w szczególności medycznych.
Za działanie pasty do zębów oraz jej skład odpowiada producent. Zanim taki produkt trafi do rąk konsumentów jest szczegółowo badany i musi posiadać świadectwa dopuszczenia, w tym przypadku do użycia w kontakcie z organizmem człowieka. To długa droga badań i restrykcyjnych testów.
Pasty do zębów dopuszczone do sprzedaży są całkowicie bezpieczne i przeznaczone do utrzymania higieny jamy ustnej.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Rzeszów
Witam, nie spotkałem się z negatywnym wpływem gliceryny na zęby i ślinę w żadnych badaniach naukowych. W sieci można napisać wszystko. Jeżeli budzi się Pani rano z wrażeniem oblepionych zębów lub błony śluzowej jamy ustnej to proszę zmienić pastę na inną, która nie powoduje takiego efektu.

lek. dent. Anna Duda
lek. dent. Anna Duda
Ortodonta, Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
Źródła naukowe nie potwierdzają tego typu informacji.

lek. dent. Anna Leśnikowska
lek. dent. Anna Leśnikowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy, Protetyk
Wrocław
Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Dzień dobry, gliceryna jest praktycznie w każdej paście do zębów, nawet pastach naturalnych typu L'Angelica czy Bania agafii. Gliceryna odpowiada za kremową konsystencję pasty i jej niewysychanie. Nie spotkałam się z rzetelnymi, naukowymi badaniami potwierdzającymi negatywny wpływ gliceryny. Nie dziwię się Pani, bo przeglądając niektóre wpisy internetowe można się naprawdę przerazić,czytając o toksycznych właściwościach pastach do zębów. Wiadomo, pasty do zębów to głównie chemia, ale w swojej pracy widziałam już kilka razy pacjentów, którzy odstawili pasty z fluorem, czy w ogóle pasty jakiekolwiek. Proszę mi wierzyć stan zębów był naprawdę zły. Nie wspomnę o pacjentach, którzy robili domowe pasty z soli, sody czy węgla aktywnego. Pasta wg mnie zdecydowanie ułatwia higienę zębów, wystarczy niewielka ilość( ziarnko grochu), na pewno przyniesie więcej korzyści niż jej brak
Pozdrawiam

Według doniesień gliceryna ma bardziej chronić przed cukrem zęby.Proponuję używać dotąd sprawdzonej pasty do napewno nie tych które mają dużo konserwantow.W można terz przeczytać że żeby dobrze wypłukac pastę z gliceryną trzeba to robić 27 razy.................

lek. dent. Tomasz Łukasik
lek. dent. Tomasz Łukasik
Stomatolog
Katowice
Witam serdecznie,
Nie ma żadnych podstaw naukowych, które by mówiły, że gliceryna oblepia zęby. Co więcej, nie ma to uzasadnienia biologicznego ani chemicznego. Gliceryna jest silnie rozpuszczalna w wodzie, więc rozpuściłaby się również w ślinie.
Inna sprawa, że gliceryna ma działanie bakteriostatyczne - bakterie nie mogę na niej wzrastać. Więc nawet gdyby oblepiała zęby i nie była rozpuszczalna, to byłoby to i tak z korzyścią dla zębów :) Bo tam gdzie nie dostałaby się ślina, tak samo i bakterie.

Witam,
To ciekawe pytanie. Przyjrzałem się składom obydwu past jakie mam w domu (sensodyne i curaprox) i gliceryna jest jednym z pierwszych wymienionych składników. Jest tez podstawowym składnikiem wielu kosmetyków. Nigdy nie uczyłam się o niepożądanych skutkach zawartości gliceryny w składzie pasty. Jest ona prawdopodobnje bazą dla substancji czyszczących i antybakteryjnych, które nadają paście hydrofilowy charakter. W przeciwnym razie nie moglibyśmy wypłukać pasty samą zimną wodą po umyciu zębów. Proszę się nie przejmować, konsystencja pasty, za którą odpowiada m.in glicyreycna ułatwia nam jej stosowanie. Proszę pamiętać, ze w przeszłości preparaty do mycia zębów występowały np.pod postacią proszku. Egzemplarz takiego produktu oraz wiele innych ciekawych przyborów do dbania o higienę jamy ustnej i nie tylko można zobaczyc w Muzeum Brudu w Bydgoszczy-gorąco polecam ;-)
Pozdrawiam Serdecznie,
Joanna Mastalerz-Kulik

lek. dent. Marek Rybicki
lek. dent. Marek Rybicki
Stomatolog, Chirurg szczękowy
Piastów
Dzień dobry, osobiście nie spotkałem się z jakimkolwiek naukowym potwierdzeniem informacji odnośnie gliceryny w pastach do zębów, która to miałaby mieć negatywny wpływ na nasze szkliwo i re-mineralizację. Pozdrawiam!

Gliceryna jest związkiem powszechnie wykorzystywanym w kosmetyce jako składnik nawilżający. Jej rola w pastach do zębów to zapobieganie wysychaniu pasty. Jej zamiennikami w pastach są glikol propylenowy i sorbitol.
Na obecność tego składnika w pastach do zębów należy spojrzeć bardziej globalnie, tj. myjąc zęby usuwamy płytkę bakteryjną, osady, resztki jedzenia - ich powierzchnia znów staje się gładka i wolna od zanieczyszczeń. To nie jest tak, że gliceryna, jako wyizolowany składnik "oblepia zęby, blokując działanie śliny".
W internecie, w szczególności na różnych forach oraz w artykułach pseudonaukowych możemy natrafić na wiele "rewelacji", które należy traktować z przymrużeniem oka.

dr n. med. Katarzyna Jankowska
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Wrocław
Dzień dobry,
gliceryna jest w pastach do zębów dodawana jako substancja spajająca lub wiążąca wodę czyli zapobiegająca wysychaniu. Innymi mogą być np. guma celulozowa czy karbomer . Z tych wszystkich środków dodatkowych gliceryna dodana w ilości do 10% jest najbardziej bezpieczna i nie powoduje efektów ubocznych, o których Pani wspomina. Dotyczy to zarówno uzębienia jak i błony śluzowej.
Pozdrawiam
dr n.med. Katarzyna Jankowska

faktycznie gliceryna jest dodawana często (zamiennie z sorbitolem) do past do zębów. Wymienione przeze mnie związki są mają działanie higroskopijne, które jest właśnie wykorzystywane w pastach do zębów. Chłoną one wodę z powietrza i zapobiegają wysychaniu pasty do zębów. Ich ilość w paście jest niewielka, zwykle około 10-15 %. Z pewnością nie są w stanie zablokować powierzchni szkliwa zębów i uniemożliwić wymianę jonową między szkliwem i śliną. Proszę się nie obawiać, pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.