Jakie leki zażywać na przeziębienie, kaszel, by nie spadły płytki krwi?

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
moja mama (obecnie 64 lata) pod koniec 2014 roku przeszła dwie operacje ginekologiczne. Na początku 2015 roku wyszła jej, jak sądziła, wysypka na nogach. Okazało się, że lekarz rodzinny nie rozpoznał małopłytkowości. Mama trafiła do hematologa, gdy płytki na cytrynian wynosiły zaledwie 11. Przez kilka miesięcy leczyła się i stan płytek wahał się między 20 - 60. Od sierpnia 2015 unormował się i nie spadł już nigdy poniżej 100. W ostatnich miesiącach jest nawet około 200, raz nawet zdarzyło się ponad 300. Nie wiemy dlaczego mama zachorowała, mama pamięta jednak, że po powrocie ze szpitala w 2014 roku była bardzo przeziębiona i lekarz rodzinny zapisał antybiotyk unidox. Wówczas mama go zażyła, a dopiero gdy zdiagnozowano małopłytkowość, przeczytała ulotkę i z niej się dowiedziała, że lek ten mógł obniżyć płytki krwi.
W tej chwili mama ma kaszel i jest przeziębiona, lekarz rodzinny zapisał antybiotyk... unidox solutab (doxycyclinum) 100 mg tabletki, którego nie zażyła w obawie, iż znów obniży płytki. Czy są jakieś bezpieczne leki dla mojej mamy na kaszel, przeziębienie, grypę itp, które mogłaby zażywać bez obaw? Proszę o podpowiedź.
Paulina
trudno powiedzieć czy ten właśnie antybiotyk spowodował spadek płytek krwi, być może... ale najpewniej płytki spadły w wyniku samej infekcji... jeśli Mama wymaga leczenia antybiotykiem to może otrzymać augementin lub zinnat /nie powinny spowodować znaczących zmian w morfologii krwi/... leki p/zapalne np. ibuprom, paracetamol też nie są przeciwwskazane... przede wszystkim jednak trzeba jak najszybciej wyleczyć infekcję ponieważ ona może powodować powstawanie przeciwciał które mogą powodować małopłytkowość... w razie wątpliwości/pytań zapraszam na wizytę...