Dzień dobry, wyszukując usługę w serwisie niektórzy specjaliści mają w swoich profilach oznaczone:

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
wyszukując usługę w serwisie niektórzy specjaliści mają w swoich profilach oznaczone:
wykształcenie/specjalizację: Psycholog
inni wykształcenie/specjalizację: Psycholog i Psychoterapeuta

zgodnie z panującymi standardami jakiego rodzaju wsparcia (jakie sprawy, jaki zakres) i jakiej formy długości sesji można oczekiwać od Psychologa, który nie jest Psychoterapuetą?
dziękuję za wyjaśnienie
Dzień dobry. Psycholog udziela doraźnego wsparcia w kryzysie a psychoterapeuta pomaga wprowadzić w życie pacjentka trwałe zmiany. Długość jednej sesji to zazwyczaj 50 min. Długość całej terapii zależy od wielu czynników - np. od nurtu, w którym pracuje psychoterapeuta, od zmian na których zależy pacjentowi od trudności do przepracowania...
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Dzień Dobry!

Na wstępie dziękuję za zadanie pytania poruszającego tak ważną kwestię. Rozróżnienie kompetencji i roli poszczególnych specjalistów zdrowia psychicznego budzi wątpliwości u wielu osób. Może wynikać to m.in. z wciąż niejasnych w Polsce ustaleń w zakresie ustaw o zawodzie psychologa czy psychoterapeuty.

Niezależnie od czynników wspomnianych powyżej, poszukując specjalisty odpowiadającego naszym obecnym potrzebom, warto zapoznać się z jego wykształceniem.

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie z zakresu psychologii. W zależności od przebytej specjalizacji czy dodatkowych studiów podyplomowych i/lub kursów może zajmować się zarówno pracą w gabinecie, np. w ramach konsultacji psychologicznych udzielając wsparcia w kryzysie, prowadząc procesy diagnostyczne, jak również pracować w środowisku korporacyjnym biorąc udział w procesach rekrutacji, prowadząc szkolenia kompetencyjne czy współtworząc strategie marketingowe.

Psychoterapeuta nie musi mieć obecnie wykształcenia psychologicznego, może być np. lekarzem czy pedagogiem. Powinien natomiast ukończyć 4-letnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie terapeutycznym, zakończoną procesem certyfikacji. Nabywa wówczas umiejętność do długofalowej współpracy w zakresie uporczywych lub nawracających trudności, zachowań, schematów, wpływających negatywnie na samopoczucie oraz jakość życia danej osoby.

Długość sesji u psychologa czy psychoterapeuty będzie zależała od usługi realizowanej podczas spotkania, nie samego wykształcenia specjalisty.

Biorąc pod uwagę, że temat poruszony w pytaniu jest szeroki i wielowątkowy, zachęcam do zapoznania się z artykułem, który w mojej opinii może rozwiać wiele wątpliwości w zakresie różnic pomiędzy rolą psychologa oraz psychoterapeuty:
wellbee.pl/blog/psycholog-a-psychoterapeuta-roznice

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Rowgało-Daniel
psycholog, psychoterapeutka w trakcie procesu kształcenia :)
Dzień dobry, w skrócie: psycholog może przeprowadzać diagnozę psychologiczną, świadczyć wsparcie psychologiczne oraz prowadzić interwencje. Specjalizuje się w terapii psychologicznej skoncentrowanej na rozwiązaniu bieżących problemów. Psychoterapeuta jest właściwym ekspertem do udzielenia pomocy w przypadku cierpienia związanego z zaburzeniami psychicznymi lub innymi problemami, które negatywnie wpływają na samopoczucie.