Dzień dobry, wyszukując usługę w serwisie niektórzy specjaliści mają w swoich profilach oznaczone:

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
wyszukując usługę w serwisie niektórzy specjaliści mają w swoich profilach oznaczone:
wykształcenie/specjalizację: Psycholog
inni wykształcenie/specjalizację: Psycholog i Psychoterapeuta

zgodnie z panującymi standardami jakiego rodzaju wsparcia (jakie sprawy, jaki zakres) i jakiej formy długości sesji można oczekiwać od Psychologa, który nie jest Psychoterapuetą?
dziękuję za wyjaśnienie
Psycholog to specjalista posiadający wykształcenie w dziedzinie psychologii, oferujący wsparcie w analizie i radzeniu sobie z różnymi aspektami funkcjonowania psychicznego. Mogą pomagać w radzeniu sobie ze stresem, kryzysami, rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i rozwoju osobistym. Psychoterapeuci, oprócz wykształcenia psychologicznego, przechodzą specjalistyczne szkolenie w zakresie terapii, umożliwiając głębszą pracę nad emocjami i myśleniem klienta. Sesię z oboma specjalistami zazwyczaj trwają około 50-60 minut, choć może to się różnić w zależności od umowy. Psycholog skupia się często na diagnozie i krótkoterminowej interwencji, podczas gdy psychoterapeuta specjalizuje się w pracy z głęboko zakorzenionymi problemami emocjonalnymi.

Długość sesji u psychologa, który nie jest psychoterapeutą, może zależeć od wielu czynników, w tym od preferencji samego psychologa, rodzaju pomocy udzielanej, a także norm i standardów w danym regionie czy instytucji.
Sesje indywidualne zazwyczaj trwają od 45 minut do godziny. Czas ten pozwala na rozmowę, zrozumienie problemu pacjenta, udzielenie wsparcia i ewentualne wskazówki czy sugestie.
W przypadku sesji grupowych, czas może być zróżnicowany, ale zazwyczaj trwa od godziny do dwóch godzin.Grupy mogą być większe lub mniejsze, a długość sesji dostosowuje się do potrzeb grupy.
Psycholog, który nie jest psychoterapeutą, ale oferuje poradnictwo czy coaching, może stosować różne formy sesji. Czas sesji może zależeć od konkretnej usługi i umowy między klientem a psychologiem.
Warto zaznaczyć, że standardy i praktyki mogą się różnić w zależności od obszaru geograficznego, rodzaju instytucji, a także indywidualnych preferencji psychologa. Przed rozpoczęciem pracy z danym specjalistą, warto omówić te kwestie podczas pierwszej konsultacji lub skonsultować się z danym psychologiem w celu uzyskania konkretnych informacji dotyczących długości sesji. Celem jest dostosowanie procesu do potrzeb klienta i zapewnienie skutecznej pomocy.