Dzień dobry, szukam we Wrocławiu psychoterapeuty, któremu pojecie 'dorosłe dzieci toksycznych rodzic

4 odpowiedzi
Dzień dobry, szukam we Wrocławiu psychoterapeuty, któremu pojecie 'dorosłe dzieci toksycznych rodziców' nie jest obce i posiada wiedzę na temat tego jak przeprowadzic terapię osobie, ktora w dzieciństwie doświadczyła zła od swoich najbliższych, a co w dalszym ciagu ma negatywny wplyw na jej życie.
Dzień dobry, mam doświadczenie w prowadzeniu tego typu terapii. Niestety nie jestem z Wrocławia, natomiast prowadzę psychoterapię online. Pod względem procesu nie różni się od terapii prowadzonej w gabinecie. Jeżeli taka forma pomocy jest do zaakceptowania zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,
pracuję we Wrocławiu w podejściu Gestalt, które zakłada, że większość naszych bieżących trudności wynika z usztywnionych wzorców reagowania i niezaspokojonych w dzieciństwie potrzeb, co powoduje, że wciąż poszukujemy tego, czego nam brak, ale podejmując nieskuteczne działania. Relacja terapeutyczna służy ponownemu przeżyciu tych doświadczeń, ale już nie w samotności, tak by dotrzeć do tych potrzeb, wyrazić emocje i znaleźć nowe sposoby radzenia sobie.
Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam, Julia Soszyńska
Dzień dobry,
na początku chciałam napisać, że zgłaszając tutaj chęć uzyskania pomocy uczynił/uczyniła Pan/Pani już wielki krok w kierunku zmiany swojej obecnej sytuacji. Jeśli chodzi o psychoterapię, zachęcam do zapoznania się z podstawami teoretycznymi różnych nurtów terapeutycznych, a następnie wybranie tego, który Pani/Panu odpowiada. Istotne jest tutaj, żeby uwierzyła/uwierzył Pan/Pani, że techniki, które stosuje psychoterapeuta są w stanie Panu/Pani pomóc. Ja np. pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym, który pokrótce zakłada, że ukształtowane w dzieciństwie dysfunkcjonalne schematy myślenia wpływają na emocje i zachowania w teraźniejszości. Istotą pracy jest rekonstrukcja tych schematów myślowych, a przez to zmiana niekomfortowego reagowania emocjonalnego. Badania pokazują, że techniki poznawczo-behawioralne działają. Ale techniki to nie wszystko. Najważniejsza w terapii jest relacja terapeutyczna, bo dzięki niej nie boi się Pan/Pani aż tak bardzo zmieniać tego, co już Pan/Pani zna. Reasumując, zachęcam do zapoznania się z różnymi nurtami terapeutycznymi, a następnie zapisanie się do kogoś na wizytę i sprawdzenie, czy "nadajecie na tych samych falach". Podejrzewam, że czeka Panią/Pana długa i żmudna podróż, ale za to przynosząca wiele dobrego w Pana/Pani życiu. Życzę dużo wytrwałości i siły!
Nie ograniczałbym się w poszukiwaniach do terapeuty, co do którego zyska Pan/Pani przypuszczenie, że specjalizuje się w nakreślonym obszarze. Paradoksalnie, nastawienie po stronie pacjenta bądź specjalisty na pracę z określonym fenomenem, w moim przekonaniu może pomniejszać szansę na doświadczenie i zrozumienie swojej niepowtarzalnej problematyki. Dobra psychoterapia to taka, w której będzie miał/a Pan/Pani okazję odczuć w trakcie sesji, że odkrywa dla siebie coś nowego. Ten rodzaj doświadczenia przekracza ramy wiedzy budowanej w oparciu o kategoryzacje socjologiczne (osoba po przemocy, dziecko toksycznych rodziców) bądź diagnostyczne (depresja, zaburzenia odżywiania, ataki paniki itd.).

Reasumując, jeśli w istocie szukam specjalisty od mojego problemu, najszczęśliwiej byłoby mi trafić na kogoś kto miast znać go od podszewki , pozwoli mu w pełni wybrzmieć. W towarzystwie kogo zyskam bezpośredni dostęp do swoich strachów, potrzeb, dylematów. Z kim nie poprzestanę na etapie poszerzania, jak sadzę, dość bogatego już repertuaru konceptualizacji swoich kłopotów.

Proszę nie martwić się o to, czy terapeuta wystarczająco głęboko zna temat. Ważniejszym kryterium uczynić zaś swoje wrażenia po sesjach: czy mam poczucie, że coś odkrywam, czy zdarza się, że jest to uwalniające, czy sam bywam zaskoczony bądź zaciekawiony tym, co udaje mi się wyrazić w kontakcie z psychoterapeutą?