Dzień dobry, Szanowni Państwo, piszę tutaj w sprawie mojego brata (21 lat) kilka dni temu została

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

Szanowni Państwo, piszę tutaj w sprawie mojego brata (21 lat) kilka dni temu została u niego postawiona diagnoza kod choroby F22.0, brat nie chce podjąć leczenia, mimo dostania recepty do wykupienia od lekarza psychiatry. Bardzo chcę mu pomóc, a nie mam już pomysłu jak nakłonić go na leczenie, z całego serca proszę o radę jak mam dalej postąpić. Widzę, że z bratem jest co raz gorzej, z domowników ufa tylko mi, resztę uważa za wrogów. Codziennie wieczorem siada i ogląda tv do późnych godzin nocnych czy to jest oby normalne? Niepokoi mnie to, ponieważ wcześniej tak nie robił, dodatkowo siedzi max metr od telewizora, czasami z nogami oderwanymi od podłogi, często chodzi na palcach bądź piętach, nie chce jeść ponieważ wmówił sobie, że on nie ma w domu swojego jedzenia. Nasi rodzice są rozwiedzeni, ponieważ Tata był alkoholikiem, i było w domu bardzo źle, brat pomimo, że jest tylko o rok mlodszy ode mnie nie pamięta co wyprawiał Tata w domu i uważa go za najlepszego, a Mamę za wroga(mimo, że dala nam chodź cząstkę normalnego dzieciństwa rozwodząc się z Tatą), codziennie powtarza, że on nie rozumie dlaczego rodzice się rozwiedli, a gdy mówimy mu prawdę dlaczego za każdym razem mówi, że to i tak wina Mamy. Bardzo proszę o pomoc, nie wiem już jak postępować dalej, a w domu atmosfera jest bardzo napięta, i każdy pokolei zaczyna się załamywać. Nie chcę stracić rodziny.
Proponuję by Pani spotkała się z psychoterapeutą celem opracowania sposobów wpływania na brata. Uzyska Pani pakiet informacji i z nich wybierze narzędzia, które uzna za możliwe do zastosowania. Przypomnę,że mówimy o narzędziach związanych z namówieniem osoby do leczenia, a nie o rozwiązaniach "siłowych". W Polsce obowiązują przepisy zabraniające zmuszania do leczenia. Osoba chora musi wyrazić zgodę.
Rafał Dobolewski

Szanowna Pani, proponuję spotkać się z lekarzem psychiatrą, który szczegółowo wyjaśni uwarunkowania prawne leczenia psychiatrycznego. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego w trybie nagłym do szpitala można przyjąć osobę chorą psychicznie, której zachowanie zagraża bezpośrednio życiu tej osoby albo życiu lub zdrowiu innych osób. Gdy taka sytuacja bezpośredniego zagrożenia nie występuje, a jest prawdopodobne, że leczenie szpitalne przyniesie poprawę, wówczas możliwy jest tzw. tryb wnioskowy, czyli hospitalizacja na mocy decyzji Sądu opiekuńczego. Rodzina ma prawo złożyć do Sądu wniosek o leczenie osoby chorej w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody.