Dzień dobry Szanowni Państwo, Ja chciałabym się dowiedzieć jakie badania powinnam wykonać na począt

3 odpowiedzi
Dzień dobry Szanowni Państwo,
Ja chciałabym się dowiedzieć jakie badania powinnam wykonać na początek, by sprawdzić nietolerancję na gluten? (tTG, EMA, AGA, czy DGP? Które jest najważniejsze?)
Nie mam z glutenem zwykle dużego problemu, ale jak zjem go za dużo (np. pieczywo) to mam wzdęcia i gazy i nic poza tym, dlatego rozważam lekką nietolerancję glutenu.
Na nietolerancję lepiej wykonać badania z IgG czy z IgA?
Dziękuję z góry za pomoc.
mgr Izabela Pastuszka
Dietetyk
Kraków
Dzień dobry,
podstawowe badania to oznaczenie przeciwciał dla endomysium (EMA IgA) oraz transglutaminazi tkankowej typu 2 (anty-TG2).
Przed badaniami nie należy eliminować ani ograniczyć spożycia glutenu. Ponieważ może to wpłynąć na zakłamanie wyników.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Warto wykonać badanie przeciwciał przeciwko transglutaminiazie tkankowej w klasie IgA oraz oznaczenie stężenia immunoglobulin A ponieważ 2-3% osób ich nie posiada. Czułość i swoistość badania przeciwciał przeciwko TG jest rzędu 95% i 90-97% czyli ma Pani bardzo duże prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby trzewnej. Możliwe, że choruje Pani na Nieceliakalną nadwrażliwość na gluten której nie da się zdiagnozować przy pomocy badań, jedynie subiektywna ocena pacjenta ocenia wpływ diety bezglutenowej na samopoczucie oraz funkcjonowanie układu pokarmowego.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz
 Ewa Myszka-Nowakowska
Dietetyk
Wrocław
Dzień dobry,
W diagnostyce celiakii (nietolerancji glutenu o podłożu autoimmunologicznym) na początku wykonuje się prze e wszystkim badania z klasy IgA. Najważniejsze z nich to: przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG IgA) – podstawowe badanie przesiewowe oraz przeciwciała przeciw endomysium (EMA IgA) – bardzo swoiste, często wykonywane jako badanie potwierdzające.

Dodatkowo warto oznaczyć całkowite IgA, aby wykluczyć niedobór tej immunoglobuliny (w takiej sytuacji wykonuje się badania w klasie IgG).
DGP – mogą być pomocne, zwłaszcza u dzieci lub przy wątpliwych wynikach, a AGA – obecnie mają mniejsze znaczenie diagnostyczne i rzadziej są zalecane.

Warto również pamiętać, że przed wykonaniem badań należy spożywać gluten, ponieważ jego eliminacja z diety może zafałszować wyniki.

Jeżeli objawy pojawiają się głównie po większej ilości produktów glutenowych i dotyczą przede wszystkim wzdęć oraz gazów, nie zawsze oznacza to celiakię. Czasem przyczyną mogą być np. fermentujące węglowodany (FODMAP) obecne w dużych ilościach w pszenicy.

Badania z klasy IgG wykonywane w kierunku „nietolerancji pokarmowych” nie są obecnie uznawane za wiarygodną metodę diagnostyczną i nie są rekomendowane.

W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem, który dobierze odpowiedni zakres badań.

Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.