Dzień dobry. Odebrałam wyniki z badania krzywej cukrowej i insulinowej 3 punktowej i zastanawiam się

3 odpowiedzi
Odebrałam wyniki z badania krzywej cukrowej i insulinowej 3 punktowej i zastanawiam się czy są w normie czy powinnam zasięgnąć rady specjalisty.

Insulina na czczo:
22,5
Po godzinie od zażycia glukozy:
57, 41

Po dwóch :41,98
Glukoza na czczo:
115, 09
Po godzinie od zażycia glukozy :
129,66

Po dwoch: 106,22
Dzień dobry,
Pani wyniki nie są w prawidłowej normie, proszę zasięgnąć porady specjalisty.

Interpretacja wyników testu obciążenia glukozą i insuliną, nigdy nie jest zero-jedynkowa i zawsze powinno się przeprowadzać na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem. Istnieją jednak podstawowe wytyczne, którymi można się posłużyć w celu lepszego zrozumienia wyników. W książkach i opracowaniach możemy znaleźć różne wytyczne – tak więc ja podam te, którymi sama się posługuję pracując z moimi podopiecznymi. Glukoza na czczo: wynik glukozy na czczo (w przypadku osoby niebędącej na diecie ketogenicznej) powinien optymalnie zawierać się w przedziale 80-95 mg/dL. Na poziom glukozy we krwi wpływa mnóstwo różnych czynników i jest on każdego dnia trochę inny. Jeżeli wynik badania wyjdzie powyżej 100 mg/dL, tak jak w Pani przypadku - można powtórzyć test za kilka dni samej glukozy na cczo. Insulina na czczo: wynik insuliny na czczo w warunkach optymalnych powinien być jednocyfrowy i zawierać się w zakresie 4-9 mlU/ml (pytanie w jakich jednostkach Pani podała wynik?). Jeżeli insulina na czczo jest wyższa niż 15 mlU/ml, to można wstępnie założyć kiepską wrażliwość insulinową. Insulina 30 min oraz 60 min po obciążeniu glukozą: wynik insuliny nie powinien przekraczać 5 – 8 krotności tego co było na czczo. W przypadku osób będących od dłuższego czasu na diecie typu LCHF lub KETO – poziomy insuliny po 30/60 minutach od obciążenia glukozą mogą być niemiarodajne. Insulina 120 min i więcej po obciążeniu glukozą: wynik insuliny powinien być zbliżony do tego na czczo (może być kilka punktów różnicy).
Dzień dobry, przedstawione powyżej wyniki badań odbiegają od normy, wskazując na przykład stan przedcukrzycowy. Jednocześnie insulina na czczo nie jest wynikiem prawidłowym. Radzę udać się do dobrego dietetyka klinicznego, lecz wcześniej celem postawienia diagnozy do diabetologa. Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.