Dzień dobry, Od dłuższego czasu odczuwam przygnębienie, zauważam szybkie rozdrażnienie, nadmierną p

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od dłuższego czasu odczuwam przygnębienie, zauważam szybkie rozdrażnienie, nadmierną płaczliwość (czasem nawet na pytanie "kiepsko wyglądasz, jak się czujesz?" ) i totalnie zagubienie, nerwowość szczególnie w weekend, gdy zbliża się powrót do pracy. Nie potrafię "zablokować" myślenia o tym co do zrobienia. Wiem, że jest to spowodowane prawdopodobie obciążeniem związanym z pracą zawodową, odpowiedzialnością,.
Mam inną ofertę, w tej samej firmie, z innymi tematami, choć trochę pokrewnymi.
Czy to może być depresja? Czy wypalenie zawodowe? Czy zmiana pracy coś da, czy zmianę odsunąć, a zacząć od terapii (psycholog / psychiatra?).
Boję się, że totalnie się rozpłaczę, nic nie powiem, nic z tego nie będzie.
Proszę o wsparcie od czego zacząć.
Chcę zawalczyć o siebie, czy samej mi się uda (rodzina próbuje mnie wspierać, tak jak potrafi najlepiej)
Kobieta, 40 lat.
Dzień dobry! Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi uczuciami i obawami. To ważny krok w kierunku radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi.

Objawy, które opisujesz - przygnębienie, szybkie rozdrażnienie, nadmierna płaczliwość, zagubienie, nerwowość - mogą być związane zarówno z depresją, jak i z wypaleniem zawodowym. Obydwie te sytuacje często współistnieją i mogą być spowodowane stresem zawodowym i życiowym.

Zmiana pracy może być jednym z kroków, które mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić ogólne samopoczucie. Jednak zmiana pracy sama w sobie może nie rozwiązać wszystkich problemów, szczególnie jeśli stres jest wynikiem głębszych problemów emocjonalnych.

Zacząć od terapii może być bardzo dobrym pomysłem. Psycholog może Ci pomóc zrozumieć jak radzić sobie z uczuciami, które Cię obecnie przytłaczają. Terapia pomoże Ci spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw, nauczy technik radzenia sobie ze stresem, oraz pomoże Ci zidentyfikować i zmienić negatywne myślenie. Psychiatra może pomóc w diagnozie i ewentualnym leczeniu zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja, poprzez terapię farmakologiczną.

Nie bój się prosić o pomoc, to znak, że chcesz zadbać o swoje zdrowie emocjonalne i znaleźć drogę do lepszego samopoczucia.

Rodzina, która Cię wspiera, to bardzo cenny zasób. Bądź otwarta na ich wsparcie, ale pamiętaj, że profesjonalna pomoc terapeutyczna może również być niezbędna.

Zacznij od kontaktu z terapeutą lub psychiatrą, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje uczucia i wypracować strategie radzenia sobie z trudnościami. Nie walcz sama - pamiętaj, że istnieją ludzie gotowi pomóc Ci przejść przez te trudności. Życzę Ci powodzenia i dużo siły w tym procesie! Jeżeli zdecydujesz się szukać terapeuty, to zapraszam, mam obecnie wolne terminy na spotkania online :)

Dzień dobry.
Z przedstawionego opisu wynika, iż objawy o charakterze lękowo- depresyjnym stanowią duży dyskomfort w Pani obecnym funkcjonowaniu, ponadto nie jest jasne, co za nimi stoi. Jestem przekonana, iż warto byłoby w pierwszej kolejności wybrać się na konsultację psychoterapeutyczną pomimo Pani obaw, co do takiego spotkania (to zrozumiałe, iż myśli o nim mogą wywoływać napięcie, a także to, że mówiąc o ważnych dla siebie sprawach, można być pod wpływem intensywnych emocji). Konsultacja pomogłaby Pani lepiej rozeznać się we własnych uczuciach i przyczynach takiego stanu psychicznego- czy tkwi on jedynie w środowisku pracy, czy są też inne trudne sprawy.
Dzień dobry,

dziękuje za przedstawienie swoich trudności. Sądzę, że zadanie tego pytania jest już pierwszym dobrym krokiem ku zmianie.
Polecam konsultacje z psychologiem/psychoterapeutą podczas której miałaby Pani okazję aby przedstawić specjaliście więcej informacji na temat swoich trudności i odnaleźć ich przyczynę.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.