Dzień dobry, od 5 miesięcy się odchudzam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i styl życia, do tego za

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od 5 miesięcy się odchudzam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i styl życia, do tego zaczęłam przyjmować berberynę i ocet jabłkowy. Udało mi się schudnąć ponad 10 kg; niestety, od ok. 3 tygodni moja waga stoi w miejscu mimo że dieta, suplementacja i aktywność fizyczna pozostają bez zmian. Czy to może być efekt Plateau?
Dzień dobry! Gratuluję osiągnięcia wagi, to wspaniała wiadomość! Tak, może to być efekt Plateau. Plateau to okres, w którym waga ciała przestaje spadać, mimo że dalsze zmniejszenie masy ciała jest wciąż możliwe. Wiele osób doświadcza Plateau podczas procesu odchudzania.

Przyczyną Plateau może być spowolnienie tempa metabolizmu, a także adaptacja organizmu do zmian w diecie i aktywności fizycznej. Inną przyczyną może być brak zmian w diecie i aktywności fizycznej, co prowadzi do zahamowania procesu odchudzania.

Jeśli Twoja waga stoi w miejscu, mimo że dieta i aktywność fizyczna pozostają bez zmian, warto rozważyć kilka kroków, które mogą pomóc przyspieszyć proces odchudzania:

Zmiana rodzaju i intensywności treningu: warto zwiększyć intensywność treningu, dodać więcej siłowni lub aerobiku do swojego planu treningowego.
Urozmaicenie diety: warto spróbować nowych potraw i produktów, aby uniknąć monotonii w diecie, a także dodać więcej błonnika i białka do posiłków.
Kontrolowanie spożycia kalorii: warto kontrolować swoje spożycie kalorii i zwrócić uwagę na ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów.
Pamiętaj, że proces odchudzania wymaga cierpliwości, determinacji i czasu. Nie sugeruj się tylko wagą, ale również zmianami w wyglądzie i samopoczuciu. Jeśli jednak zauważysz dalsze problemy z utratą wagi, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, a także zidentyfikować przyczyny problemu.

Warto raz na kilka tygodni w trakcie redukcji przejść na zero kaloryczne. Utrwalić wyniki odchudzania i odwlec, a czasem nawet wykluczyć efekt zatrzymania metabolicznego, które zapewne ma miejsce. Najgorszą rzeczą w tym wypadku będzie dalsze odejmowanie kalorii w diecie. Zapraszam na konsultację.
Tak, prawdopodobnie masz do czynienia z efektem Plateau, który może wystąpić w trakcie procesu odchudzania. Polega to na tym, że pomimo utrzymywania diety i aktywności fizycznej waga przestaje spadać i utrzymuje się na stałym poziomie przez kilka tygodni. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak adaptacja organizmu do nowych warunków czy spadek tempa przemiany materii.

Aby przełamać Plateau, warto wprowadzić drobne zmiany w diecie i treningu. Można np. zwiększyć ilość białka w diecie, zwiększyć intensywność treningu lub zmienić rodzaj aktywności fizycznej. Dobrze też zwrócić uwagę na jakość snu, ponieważ brak odpoczynku może mieć wpływ na proces odchudzania.

Ważne jest również, aby nie zniechęcać się i nie poddawać się. Najgorszym pomysłem będzie dalsze pogłębianie deficytu kalorycznego. Warto zamiast tego wejść na około 2-3 tygodnie na zero kaloryczne i po tej przerwie wrócić do redukcji. Czasami organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych warunków i zacząć tracić wagę ponownie. Zapraszam do współpracy dietetycznej, chętnie pomogę w opracowaniu nowego planu.