Dzień dobry, Mam krótkie pytanie. Przechodzimy z żoną kryzys małżeński który trwa już co najmniej

6 odpowiedzi
Dzień dobry,

Mam krótkie pytanie. Przechodzimy z żoną kryzys małżeński który trwa już co najmniej 5 lat. Postanowiliśmy iść na terapię małżeńska ale żona upiera się żeby jednak iść do jej terapeutki która też prowadzi takie spotkania dla par. Terapeutka o której mowa była też moja terapeutka przez prawie rok (regularne spotkania 1x w tygodniu, żona 1 na dwa trzy miesiące). Niestety terapie przerwałem ponieważ mimo wszystko nie darzyłem tej pani zaufaniem, obiektywnie jednak zna nas oboje więc chyba łatwiej byłoby jej nam pomóc. Mimo wszystko jednak uważam że powinniśmy iść do terapeuty który nas nie zna dzięki temu zachowa pełny obiektywizm. Czy powinienem się mimo wszystko zgodzić z żoną i iść do znanej nam terapeutki? Dodam że żona z kolei bardzo jej ufa. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, moim zdaniem zważając na Pana odczucia względem tej terapeutki oraz na fakt że żona uczęszcza do niej indywidualnie, zdecydowanie odradzam korzystania z terapii par u tej osoby. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie osoba świeża, pozdrawiam.

Dzień dobry. Jeśli jest tak, że jedna osoba ufa terapeutce a druga nie, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór kogoś zupełnie nowego do terapii par. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, sytuacja o której Pan pisze pojawia się bardzo często przy wyborze terapeuty par. Jeśli jedna osoba korzysta już z psychoterapii i ufa swojemu terapeucie może w dobrej wierze chcieć udać się do niego wierząc, że otrzyma rzetelną pomoc. Niestety w tej sytuacji pojawia się konflikt interesów. Taki terapeuta może nie mieć w pełni obiektywnego spojrzenia na sprawę. Dlatego zgodnie z etyką zawodu nie prowadzimy jednocześnie terapii z członkami rodziny pacjenta bądź osobami w bliskiej zażyłości. Uniemożliwia to zawarcie sojuszu terapeutycznego, mocno ogranicza poczucie zaufania oraz bezpieczeństwa i może znacząco przyczynić się do niepowodzenia terapii.
Dzień dobry! Wybór terapeuty małżeńskiego jest ważną decyzją i zrozumiałe, że chcesz podjąć właściwą decyzję. Ważne jest, aby obie strony czuły się komfortowo i miały zaufanie do terapeuty. Jeśli obawiasz się, że obecność wspólnej terapeutki może wpłynąć na obiektywizm sesji, warto to uczciwie omówić z żoną i przedstawić swoje obawy. Co do zasady warto wybierać terapeutę obiektywnego. W tym przypadku obiektywny to taki, który Was nie zna w innych kontekstach. Ostateczna decyzja powinna być podejmowana w porozumieniu, uwzględniając potrzeby i oczekiwania obojga partnerów.
Dzień dobry,
nie powinno się łączyć terapii indywidualnej któregokolwiek z partnerów z terapią par, nawet jeśli terapia indywidualna została zakończona lub przerwana przed rozpoczęciem terapii par. Polecam aby Państwo znaleźli innego terapeutę par, z którym żadne z Was nie pracowało wcześniej indywidualnie i który będzie pomagał Państwa związkowi i to związek będzie jedynym Klientem.
Powodzenia!
Dzień dobry,
po pierwsze nie powinno się korzystać z usług w parze gdy jedna z osób ma już jakąś relację z terapeutką.
Dobrze by było, żeby ta osoba była dla Państwa całkiem nowa.
Ważne jest również by każdy w relacji z terapeutą czuł się komfortowo i by miał do niej zaufanie. Trudno rozwiązać problem nie mając pełnego zaufania (które oczywiście się buduje). W takiej sytuacji wiele informacji może nie być wypowiedzianych/ dopowiedzianych. W takim wypadku trudno też o jakościową pomoc terapeuty.
Powodzenia w szukaniu właściwej osoby.
Pozdrawiam,
Julia Gagucka