Dzień dobry czy to prawda ze lepszym zrodlem dobrze rozpuszczalnego wapnia jest mleko niz np sery zo

1 odpowiedzi
Dzień dobry czy to prawda ze lepszym zrodlem dobrze rozpuszczalnego wapnia jest mleko niz np sery zolte? chodzi mi o wapń zjonizowany- co to w ogole jest ten caly wapń zjonizowany?
Czy suplementowanie cytrynianu wapnia w rozsadnych ilosciach-do 500mg jonów wapnia zapewni mi dobrze rozpuszczalny wapn? Oczywiscie jem go z posilkiem rownież zawierającym wapn w postaci serów. Ps. czy słyszeli może Panstwo o tym, zeby lepiej przyswoic, rozpuscic wapn z serów wystarczy wypić ocet spirytusowy? Proszę się nie śmiać, jesli to co piszę nie ma nic wspolnego z faktami, po prostu probuje potwierdzic/obalić to co otstanio sie dowiedziałem. Pozdrawiam
Dzień dobry!

Oto kilka faktów, które mogą pomóc Ci zrozumieć różnice między różnymi formami wapnia i ich przyswajalnością:

Wapń zjonizowany: Wapń zjonizowany to po prostu wapń, który został rozpuszczony w wodzie, tworząc jony wapnia (Ca2+). Te jony są formą wapnia, która jest dostępna do wchłaniania przez organizm.

Mleko vs. sery żółte: Mleko jest dobrym źródłem wapnia, ale takie produkty mleczne jak sery żółte również mogą dostarczać znaczące ilości wapnia. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że mleko jest lepszym źródłem wapnia niż sery żółte. Jednak niektóre badania sugerują, że wapń zawarty w mleku może być łatwiej przyswajalny przez organizm niż wapń z innych źródeł.

Suplementacja cytrynianem wapnia: Cytrynian wapnia jest jednym z form suplementów wapnia. Jest to dobrze przyswajalna forma wapnia, ponieważ kwas cytrynowy może pomóc w rozpuszczeniu wapnia i ułatwić jego wchłanianie. Suplementacja w rozsądnych ilościach, takich jak 500mg jonów wapnia, może być skutecznym sposobem na zwiększenie spożycia wapnia, szczególnie jeśli dieta zawiera niewystarczającą ilość tego pierwiastka.

Ocet spirytusowy i wapń z serów: Nie ma naukowych dowodów na to, że picie octu spirytusowego może zwiększyć przyswajalność wapnia z serów. Jest to raczej niepotwierdzona domowa teoria.

Warto pamiętać, że wchłanianie wapnia zależy nie tylko od samego wapnia, ale także od innych czynników, takich jak obecność witaminy D i kwasów organicznych. Zawsze najlepiej jest zróżnicować dietę i spożywać różnorodne źródła wapnia, aby zapewnić jego odpowiednie spożycie i wchłanianie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diety lub suplementacji, zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dostosować zalecenia do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych. Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 199 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.