Chciałem zapytać, jak wyglądają sprawy związane ze szczepieniem niemowlęcia. Na pier

3 odpowiedzi
Chciałem zapytać, jak wyglądają sprawy związane ze szczepieniem niemowlęcia. Na pierwsze szczepienie poza szpitalem (w 2. miesiącu życia) zaszczepiliśmy córkę pełnym zestawem - obowiązkowe + szczepienia dodatkowe. Niestety koszt tego wyniósł ponad 1400zł i czeka nas kolejne szczepienie za podobną kwotę, na którą nas po prostu nie stać. Zapytaliśmy lekarza, u którego było dziecko szczepione, czy możemy zrezygnować ze szczepień dodatkowych przy kolejnym szczepieniu i zrobić tylko szczepienia obowiązkowe ze względów finansowych, ale lekarz powiedział, że nie i że skoro przy pierwszym szczepieniu wybraliśmy pełen zestaw, to musimy to kontynuować i nie możemy "zejść" tylko do szczepień obowiązkowych.
Bardzo proszę o udzielenie porady w tej sprawie.

Pozdrawiam,
Przemysław
Zawsze można "zejść", co po prostu będzie się wiązało z brakiem udpornienia lub niepełnym uodpornieniem. Wszystko zależy od tego, co było podane. Z kwoty wnioskuję, że była podana szczepionka 5w1 lub 6w1, nie jest błędem podanie potem szczepionek bezpłatnych oddzielnie, być może będą Państwo w stanie wtedy poradzić sobie z kosztami pozostałych. Jeżeli podano np. 1 dawkę Prevenar13, również można podać 2 dawki bezpłatnego Synflorixu zgodnie z aktualnym schematem.

Witam. Na Państwa miejscu - koncentrowałbym się na szczepieniach podstawowych, przy eliminacji ponad normatywnych. Statystyki medyczne świadczą o tym, że dzieci rzadziej i mniej intensywnie szczepione - lepiej się rozwijają. Nie prawdą jest także twierdzenie, że nie można (w Państwa konkretnym przypadku) "zejść" do szczepień podstawowych. Pozdrawiam Dr J.Czelej
Witam,
wielka szkoda, że nie znaliście Państwo kosztów szczepionek przed podjęciem decyzji o podaniu pierwszych dawek. Zazwyczaj szczepimy cały cykl szczepień tymi samymi szczepionkami, ale istnieje możliwość skorzystania z innych szczepionek - np. bezpłatnych, ale nie są one identyczne, i wtedy nikt nie może Państwu zagwarantować pełnej skuteczności takiego schematu szczepień.
Z wyrazami szacunku, Aleksandra Piotrowska