Dziecko rzadko robi siku

5 odpowiedzi
Witam,
Od około miesiąca moja 3 letnia córka rzadko robi siku tzn: rano po przebudzeniu a później potrafi zrobić dopiero około godziny 16, czasem 17. Nie ma zaczerwienionej skóry w okolicach intymnych. Nie widze żeby robiła siku z wysiłkiem. Pytam czy ją boli i mówi że nie, ale ma tylko 3 lata i nie wiem. Czy powinnam się udać do specjalisty czy może poczekać jeszcze trochę.
Dziękuję za odpowiedź
Witam. Ma Pani rację że zwraca na mikcję dziecka uwagę. Oczywiście b. ważną sprawą jest właściwe nawodnienie dziecka (zawsze między posiłkami a nie w trakcie posiłków). szczególnie u dziewczynek (ze względu na większe szanse na infekcje dolnych dróg moczowych) dobrym pomysłem jest robienie lemoniadki z wody mineralnej i soku żórawinowego w proporcji 1 : 6 = czyli 1 część soku i 6 części wody mineralnej. dzieci chętnie piją taką lemoniadkę, dodatkowo w podany sposób osłaniamy układ moczowy dziecka. Odpowiadając na Pani pytanie - zrobiłbym 1 - 2 badania moczu (badanie ogólne), w odstępie 1 tygodnia. Ważne jest pobieranie moczu ze środkowego strumienia. Jeżeli wyniki będą dobre - dziecko jest bezpieczne, czego życzę. Pozdrawiam Dr J.Czelej

czy córeczka przyjmuje odpowiednią ilość płynów? na pewno jest ruchliwa.Proszę przepajać ją wodą, kompotem, zrobić analizę moczu i skonsultować z lekarzem jeśli ilość moczu nie zmieni się.
Dzień dobry

Proszę zapisać przez całą dobę ile wypija płynów oraz ile wydala moczu.
To może pozwolić na łatwe ustalenie ewentualnego problemu.
Jeżeli chodzi o badania to warto na początek wykonać badanie ogólne moczu.

Pozdrawiam
Piotr Hartmann
Na pewno należałoby wykonać badania : mocz ogólnie, posiew moczu, morfologia krwi CRP , mocznik, kreatynina
Zgłaszane przez Pania problemy moga wynikać z niedostatecznego pojenia dziecka. Proszę sporóbowac częściej poić córeczkę i obserwowac oddawanie moczu. Dodatkowo sugeruję wykonac badanie ogólne moczu. W razie braku poprawy wskazana wizyta u lekarza.