Do kogo udać się z zaburzeniem koncentracji u dziecka(7lat,)? Zdiagnozowane zaburzenia integracji se

4 odpowiedzi
Do kogo udać się z zaburzeniem koncentracji u dziecka(7lat,)? Zdiagnozowane zaburzenia integracji sensorycznej, wprowadzona dieta sensoryczna oraz dodatkowo ograniczone do minimum słodycze i media. Syn czyta płynnie, lubi matematyke. W domu udaje nam się w miarę możliwości skupić uwagę dziecka na nauce i zabawie lecz w szkole tragedia..nic nie robi - jakby nie słyszał poleceń a gdy już jakieś wykonuje to co chwile przerywa i trzeba przypominać o wykonywanym zadaniu. Jak dziecku możemy pomóc jako rodzice? U kogo szukać pomocy?
Szanowni Państwo,,
dobrze by było udać się do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w celu doknania głębszej diagnozy - być może Państwa syn cierpi na zespół deficytu uwagi bądź w grę wchodzi coś innego. Proszę pamiętać, że tylko rzetelna diagnoza da Państwu możliwości pomocy dziecku - nie chodzi o to, żeby stawiać same diagnozy i definiować przez to dziecko, ale żeby wiedzieć jakim programem dokładnie mu pomóc. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Witam serdecznie,

Skoro zidentyfikowane są trudności i podjęte kroki ku poprawie to oczywiście podtrzymujcie Państwo dotychczasowe starania i pracę z dzieckiem. Jeśli dziecko jest zdolne do uwagi i pracy w domu, poszukałabym wsparcia u psychologa dziecięcego opierającego pracę z dzieckiem o terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu (czy to w Poradni Psychologiczno - Pegagogicznej, czy w gabinecie prywatnym) tak aby "oczami dziecka" zobaczyć świat szkolny i jego własnymi zasobami/ cechami/ umiejętnościami poprawić sytuację w szkole.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Dzień dobry, mogą Państwo również skorzystać z treningu EEG biofeedback. Taki trening regularnie prowadzony usprawnia funkcje poznawcze i zdolność do koncentracji.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
warto jest kontynuować dotychczasowe działania, o których wspomniała Pani w swoim zapytaniu: odpowiednia dieta. Domyślam się, że dziecko w związku z diagnozą trudności w obszarze integracji sensorycznej, uczęszcza na zajęcia prowadzone przez terapeutę SI - w takim przypadku proszę pamiętać, że każda terapia, również oparta o zajęcia SI wymaga czasu, a każde dziecko robi postępy w swoim indywidualnym tempie. Wspierająco warto by było zgłosić się również do psychologa, który odpowiednio zdiagnozuje Państwa dziecko - może się okazać, że trudności z sensoryką są połączone np. z nadaktywnością psychoruchową, choć oczywiście nie musi tak być. Dodatkowo, stosując odpowiednie metody, psycholog również może wspierać sferę uwagi u dziecka. Jest też w stanie sformułować zalecenia do pracy z dzieckiem w domu, która jest szczególnie ważna. Warto też nadmienić, że może stanowić oparcie, którego szczególnie potrzebują rodzice dziecka z trudnościami. Pozdrawiam, Kinga Gołaś