Dlaczego mam problemy z zaśnięciem, jeśli wiem że kolejnego dnia musze np wstać na daną godzine do p

2 odpowiedzi
Dlaczego mam problemy z zaśnięciem, jeśli wiem że kolejnego dnia musze np wstać na daną godzine do pracy, albo na uczelnie itd?
Nieraz nie moge przespać takiej nocy, albo zdarza się, że zasne na 1-2 godziny, a tego dnia akurat musze przykładowo od rana do wieczora siedzieć na uczelni i jestem mega zmęczony.
Co to może być? Od czego? Jak sobie z tym radzić?
Przyczyn może być dużo, być może jest to objaw depresyjny. Myśle, że warto skonsultować się w tej sprawie przynajmniej z lekarzem rodzinnym. Angelika Urban, pozdrawiam

Zaburzenia snu mają wiele przyczyn, kiedy trwają przewlekle należy szukać pomocy u specjalisty. Niestety wcześniejsze doświadczenia z zasypianiem mogą generować niepotrzebny stres, gdy skupiamy się na trudnościach z zasypianiem. Może być też tak, że stresuje się Pan dniem w pracy czy na uczelni- mózg wtedy pracuje na zwiększonych obrotach. Nie można się wyciszyć. Proste zasady dotyczące zasypiania to - higiena snu (wywietrzony pokój, nie oglądanie na urządzeniach mobilnych przed snem informacji- generują one niebieskie światło, wyłączony telewizor w pokoju).
Proszę spróbować nie spoglądać co chwilę na zegarek w celu odczytania godziny (generuje to niepotrzebny stres), nie zalegać w łóżku jak sen nie przychodzi ( wstać , usiąść i poczytać coś mało interesującego), gdy poczuje się Pan senny proszę wrócić do łóżka. Przed snem może Pan zastosować techniki relaksacyjne. To są techniki uproszczone, ale czasami użyteczne. Gdy zaburzenia snu będą trwały dłużej proszę zgłosić się do psychoterapeuty, który pomoże Panu uporać się z bezsennością ( w trakcie diagnozy zobaczy co powoduje to trudności)
Pz i życzę spokojnego snu.