Dawkowanie concor cor

9 odpowiedzi
W czerwcu miałam holtera i jego wyniki to ;482 pojedyncze nadkomorowe pobudzenia przedwczesne, 2 tachykardie, 2 rytmy niemiarowe, 378 pojedyncze przedwczesne pobudzenia komorowe. Miałam też wtedy wysoki spadek TSH na poniżej 0,005 a zawsze mam w normie. Choruję na Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Obniżono mi dawkę eutyroxu z 75 na 25 a kardiolog napisał concor cor 1,25. Wszystko wróciło do normy. Teraz od jakiegoś czasu z przerwami czuję, że serce znów bije inaczej, przyspiesza. Mam niskie ciśnienie. Na kontroli kardiolog stwierdziła, że jak czuję te bicia to wtedy mam brać concor cor. Czyli nie brać regularnie, tylko jak coś czuję. Czy mogę w ten sposób przyjmować ten lek? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Ela.
Dawkowanie tego typu leków wymaga systematycznej kontroli i badania przez zlecającego.Ustalenie dawki optymalnej często trwa dlużej, ale to jedyna droga.Jeden lekarz i kontrola, od tego bym zaczął!:) Pozdrawiam.

Przy tak małej dawce (1,25) mozna brać lek doraźnie
Szanowna Pani, Concor Cor jako lek należący do tzw. beta-blokerów jest lekiem bardzo bezpiecznym; dodatkowo jak rozumiem już Pani ten lek przyjmowała z dobrym skutkiem. Dawka 1,25 mg, o której Pani pisze, jest dawką szalenie małą (standardowe są dawki 5 i 10 mg), więc tym bardziej ryzyko działań niepożądanych jest minimalne. Jeżeli tak mała dawka Pani pomagała, to sądzę, że może Pani nadal przyjmować ten lek w takiej dawce. Pytanie, czy na stałe (niejako profilaktycznie), czy tylko wtedy, gdy odczuwa Pani objawy? Jak rozumiem, pani doktor kardiolog chodziło o to, by uniknęła Pani "niepotrzebnego" przyjmowania leku. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli przyjmie Pani doustnie jakikolwiek lek dopiero wtedy, gdy wystąpią objawy, na efekt działania tego leku trzeba będzie poczekać co najmniej kilkadziesiąt minut (lek musi się wchłonąć z przewodu pokarmowego do krwi i dotrzeć z krwią do odpowiednich narządów, w tym przypadku do serca).
Proszę sprawdzić poziom potasu, magnezu, żelaza, TSH , a jeśli parametry będą w normie, a będzie obecne przyspieszone lub okresowo niemiarowe bicie serca proszę na stałe włączyć Concor Cor 1.25mg 1x/d - ta dawka nie ma praktycznie wpływu na wartości ciśnienia tętniczego.
Pani Elżbieto,
Zawsze uważałem, że BEZPOŚREDNIEGO kontaktu między lekarzem a pacjentem, nie zastąpi ŻADNA inna forma kontaktu.
1. wynik Holtera był wykonany najprawdopodobniej w fazie bliskiej lub dokładnie w momencie wystąpienia fazy nadczynności tarczycy na co wskazuje wynik TSH - więc może niejako obraz kardiologiczny może potwierdzać tę fazę zaburzenia funkcji tarczycy
2. Pytanie co to znaczy "serce bije inaczej, przyspiesza" , chodzi mi o częstość, jeżeli szybko tzn 80-90 i więcej znaczy że najprawdopodobniej dawka 1,25 jest za mała, ale zawsze należy wziąć subiektywną ocenę i odczucia pacjenta - wskazana weryfikacja przez lekarza.
3.Niskie RR raczej może wskazywać na szybszą czynność serca, jeżeli pomiar był na elektronicznym ciśnieniomierzu - czyli jeszcze raz ważna ocena lekarza.
4. Ja akurat jestem zwolennikiem przyjmowania leków przewlekle i systematycznie , ale pod kontrolą lekarską i samoobserwacją pacjenta (WSPÓLNIE) – na pewno już Pani wie, choroba przebiega fazowo (Tu akurat pytania do endokrynologa).
5. Zawsze można zastanowić się nad innymi lekami z tej grupy.

Pozdrawiam
P. Bekta
Dzień Dobry,
Leczenie zaburzeń rytmu serca w dużej mierze uzależniłbym od aktualnej funkcji tarczycy. Bez wyrównania hormonów tarczycy trudno będzie ustabilizować potencjalne zaburzenia pracy serca.
Jan Biegus
Przepraszam ale nie mogę udzielić Pani odpowiedzi na to pytanie a co ważniejsze zalecić leczenia bez zbadnania Pacjenta i zapoznania się z dokumentacja medyczną
Witam, w opisanym przez panią przypadku w pierwszej kolejności należałoby skontrolować poziom TSH oraz elektrolitów, bowiem to jest najczęstsza przyczyna zaburzeń rytmu. Zalecałbym również powtórzenie Holtera EKG - jeśli bedą obecne tylko niezbyt liczne, pojedyncze pobudzenia bez ich form złożonych (częstoskurcze) będzie można poprzestać na doraźnym przyjmowaniu leku. Jeśli jednak stwierdzanych pobudzeń będzie więcej, lub będą to formy złożone wskazane jest przyjmowanie leku na stałe.
pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Na początku przepraszam za tak późną odpowiedź, prawdopodobnie nie będzie Pani już przydatna, ale z nieznanych przyczyn serwis Znany Lekarz przesyła mi pytania pacjentów z tak gigantycznym opóźnieniem. Nadczynność tarczycy (w Pani przypadku zbyt duża dawka Euthyroxu) może powodować zaburzenia rytmu serca. Jeżeli poziom hormonów tarczycy unormował się, a odczuwa Pani z powrotem kołatania serca należy w pierwszym kroku powtórzyć oznaczenie hormonów, aby wykluczyć nawrót nadczynności, po jego wykluczeniu powtórzyć badanie holterowskie, aby zobiektywizować Pani odczucia. Dopiero po potwierdzeniu arytmii należy ewentualnie zacząć przyjmować leki. Concor nie jest lekiem przeznaczonym do doraźnego stosowania, jego działanie utrzymuje się przez 24 godziny. Lepszym w tej sytuacji lekiem jest krótkodziałający propranolol, ale decyzję o jego włączeniu powinien podjąć lekarz.