Czy w przypadku groczolakoraka jest koniecznym usunięce szyjki macicy?

2 odpowiedzi
Mam 71 lat. Dwa miesiące temu usunięto mi trzon macicy z przydatkami. Wynik badania histopatologicznego - gruczolakorak śródśluzówkowy G1 A1, jajniki bez zmian. Cytologia prawidłowa. Czy koniecznie muszę poddać się kolejnej operacji - usunięcia szyjki macicy?
Szanowna Pani, wprawdzie przekazane informacje dotyczące wyniku badania histologicznego są dość obszerne ale niekompletne. Niewątpliwie mamy sytuację dla Pani bardzo korzystną: wysokie zróżnicowanie, najlepiej rokująca postać histologiczna, zmiana ograniczona do śluzówki ale;" lege artis" uważa się za zasadne (nie wiem dlaczego nie wykonano tego w trakcie operacji) wycięcie szyjki macicy i pobranie popłuczyn z jamy otrzewnowej. Oczywiście, że alternatywą jest ścisła obserwacja (okresowe badanie ginekologiczne+ USG). Wybór należy do Pani. P.S. Zakładam jako pewnik, że w marginesie odciętej macicy nie było komórek nowotworowych. Pozdrawiam

Szanowna Pani - błąd polegał na niediagnozowaniu szyjki macicy w przypadku amputacji trzonu, powinno być to zrobione. Jest osobną kwestią umiejscowienie - mogło się zdarzyć, że cytologia mogła nie być miarodajna. Kolejna sprawą jest sposób zaopatrzenia kikuta szyjki macicy - czy była np koagulacja kanału szyjki. Myślę, że najpewniej na to pytanie odpowie operator. z szacunkiem Artur Mazur Kalisz