Czy to SWP?

4 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku TK w związku z chorobą podstawową toczeń rumieniowaty od 1997 roku, leczenie metypred 4 mg. Czy to SWP?
"W segmentach podstawnych obu płuc, w ich częściach grzbietowych, zmiany typu plastra miodu- włóknienie. Niewielki obszar o podobnym charakterze widoczny jest również w segmencie 4 płuca lewego. Poza tym płuca bez zmian śródmiąższowych. Opłucna obu płuc jest niepogrubiona. W obrębie jam opłucnowych nie uwidoczniono płynu."
W celu oceny czynności płuc konieczne są dokładniejsze badania. Wynik TK świadczy o włóknieniu płuc
AD

Dzień dobry,
W przebiegu tocznia może dojść do zmian w płucach. Do ustalenia rozpoznania potrzeba więcej informacji. Proponuję zgłoszenie się do poradni pulmonologicznej. Konieczna jest konsultacja pulmonologiczna.
Definicja SWP mówi o rozpoznaniu niezależnie od schorzenia współistniejącego, które Pan/Pani wymieniła jako podstawowe - wieloletnie. Opis obrazu tk jest rzeczywiście podejrzany o włóknienie płuc - natomiast nie można wykluczyć włóknienia w przebiegu innych schorzeń - niezależnie również od LE. Istotnym będzie porównanie obrazu radiologicznego - zdjęć - czy też obrazów tomograficznych, ocena czynnościowa - czyli wpływ obrazu radiologicznego na czynność płuc - i inne parametry decydujące o wskazaniach/czy też przeciwskazaniach do diagnostyki rozszerzonej
Samoistne włóknienie płuc (SWP) jak sama nazwa wskazuje jest samoistne tzn. nie ma określonej przyczyny, określonej innej choroby powodującej zmiany w płucach. W Pana/Pani przypadku mamy najpewniej do czynienia ze zmianami w płucach w przebiegu tocznia rumieniowatego. Zatem nie jest to SWP.
Włóknienie płuc (obraz plastra miodu) jest rzadką manifestacją płucną tocznia.