Czy to czerniak?

4 odpowiedzi
Na całym ciele mam wiele znamion, tzw. "pieprzyków". W zeszłym roku podczas golenia nóg zahaczyłam maszynką o jedno z takich znamion, ale jaśniejsze od innych. Po pewnym czasie jakby wyblakło, zmniejszyło się,pojawiła się biała obwódka. Jestem umówiona na wizytę do dermatologa, ale termin jest odległy, a teraz dookoła pojawiła się biała otoczka (bez pigmentu) o średnicy ok. centymetra z ciemniejszym punktem centralnym w miejscu wcześniejszego znamienia. Bardzo się boję. Czy to jest czerniak, czy też jest szansa, że to coś innego?
Dobry wieczór. Proszę zgłosić się do Poradni Chirurgii Onkologicznej przy ul. Nowogrodzkiej 59. Wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Nie wiem jak bardzo odległy jest termin wizyty u dermatologa, więc proponuję konsultację onkologiczną. Pozdrawiam. Monika Bieniasz

Zwykle czerniaki nie wyglądają w opisywany przez Panią sposób, ale morfologia tych nowotworów jest bardzo zróżnicowana. Nie jestem w stanie w pełni wiarygodnie odpowiedzieć na Pani pytanie, nawet sam oglądając gołym okiem zmianę nie mógłbym tego zrobić. Dermatoskopia jest nieodzownym narzędziem różnicowania zmian melanocytowych. Wszystko jednak wskazuje, że opisywana przez Panią zmiana może być niegroźnym znamieniem typu "halo". Jeżeli bardzo się Pani niepokoi, zapraszam na badanie dermatoskopowe w najbliższy poniedziałek.
Droga Pani, przede wszystkim spokój i opanowanie. Proszę nie widzieć wszystkiego w czarnych kolorach. Pani zaniepokojenie jest uzasadnione ale proszę nie wpadać w panikę. Jeżeli termin u dermatologa rzeczywiście jest odległy może Pani skorzystać z wizyty "z ulicy" w najbliższym miejscu zamieszkania ośrodku onkologicznym. Być może miejsce nie atrakcyjne ale zdrowie ważniejsze
Szanowna Pani,

Po podrażnieniu znamienia może ono ewoluować w znamię Suttona (tzw. znamię "halo"), gdzie centralnemu przebarwieniu towarzyszy właśnie jasna obwódka. Każde znamię narażone na drażnienie mechaniczne powinno być skontrolowane przez dermatologa, ponieważ z takich znamion mogą rozwijać się nowotwory skóry. Jeżeli to znamię było obecne na skórze przez wiele lat najprawdopodobniej będzie miało charakter łagodny. W przypadku wątpliwości odnośnie do jego charakteru, lekarz dermatolog zaleci jego wycięcie.

Kontrolę znamion za pomocą dermoskopii lub wideodermoskopii zaleca się min. 1x w roku.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV