Leczenie PCOS

2 odpowiedzi
Dzień dobry.Poszukuję ginekologa,który bardzo dobrze zna się na leczeniu PCOS co za tym idzie z problemem z zajściem w ciążę. Mieszkam niedaleko Warszawy i moje poszukiwania lekarza obejmują raczej województwo mazowieckie.O dziecko staramy się z mężem od listopada ubiegłego roku.Przez 4 miesiące brałam Clostilbegyt i luteina pod język.Moje leczenie nie przynosi żadnych rezultatów.Moja ginekolog stwierdziła,że na tyle jest mi w stanie pomóc.Mam 26 lat.
Proszę napisać na jakiej podstawie rozpoznano PCOS( wyniki badań) oraz czy mąż miał badanie nasienia. Clostilbegyt jest niezłym lekiem ale nie z luteiną. Luteinę wprowadza się wtedy jak pojawi się ciąża albo jest duże prawdopodobieństwo, że ciąża jest.. Luteina utrudnia zachodzenie w ciążę bo zagęszcza śluz szyjkowy.

Dzień dobry.
Niestety, mieszkam daleko od W-wy w woj. Zachodniopomorskim. Stosowanie Clostilbegytu bez kontroli owulacji może nie przynieść zupełnie efektu.
Ale mogę Pani ew. coś doradzić. Zesp. PCO bardzo często jest związany z nadwagą i co za tym idzie złą tolerancją cukrów lub wręcz nawet z cukrzycą. Należy wykonać wszystkie badania w tym kierunku a także w kierunku chorób tarczycy. Nie wiem ile Pani waży i ile ma pani wzrostu ale jeżeli Pani BMI jest większe niż 25 to znaczy, że należy bezwzględnie zastosować dietę aby obniżyć masę ciała i leki są tu sprawą drugorzędną. Hormonami można wywołać regularne krwawienia jak w miesiączce ale nadal jajniki nie będą produkować pęcherzyków Graffa i prawidłowych komórek jajowych. Nieprawidłowa dieta jest przyczyną dużych problemów z zajściem w ciążę( dieta bogata w węglowodany z niewielką ilością białek i tłuszczów zwierzęcych może być takim problemem, także dieta wegańska czy wegetariańska). Jajniki same się odblokują jeżeli BMI zacznie zbliżać się do normy. Są oczywiście pacjentki z prawidłowym BMI u których może wystąpić PCO ale to wymaga dodatkowych badań. Z mojej praktyki wiem, że większość Pacjentek które udało mi się przekonać do odpowiedniej diety i zaczęły tracić na wadze zachodziły dość szybko w ciążę. Dobrą dietą dla PCO jest PALEODIETA. Pozdrawiam Marek Stysiński