Czy skutkiem nerwicy mogą być problemy z gardłem? W moim przypadku jest ono ciągle bardzo czerwone, bez bólu. Badania typu morfologia, tarczyca, wymaz z gardła czy gastroskopia w normie.
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
A czy oprócz zaczerwienionego gardła występują jeszcze jakieś inne objawy ? Mimowolne zaciskanie, częste przełykanie śliny, napinanie strun głosowych, inne objawy nerwicy ?

mgr Alina Krzekotowska
mgr Alina Krzekotowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Gdańsk
Dzień dobry. Jeśli lekarze wykluczyli podłoże somatyczne, organiczne (chorobowe) zaczerwienionego gardła, może być to objaw psychosomatyczny. Co oznacza, że u podłoża dysfunkcji w obrębie ciała leżą emocje, napięcia, uczucia, problemy. Gardło bierze udział w mówieniu oraz przełykaniu. Napięcie w obrębie gardła może wiązać się z zablokowaniem mówienia (np. o czymś trudnym) ale także z trudnością "przełknięcia" czegoś (w znaczeniu psychologicznym). Oczywiście to tylko hipotezy. Rozmowa z psychoterapeutą o aktualnej sytuacji i problemach, może rzucić światło na psychologiczne podłoże czy znaczenie tego objawu. Zapraszam na rozmowę. Alina Krzekotowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.