czy silny konflikt wewnętrzny pomiędzy obowiązkami, a niemożnością im sporostania (pomimo wysiłku) t

2 odpowiedzi
czy silny konflikt wewnętrzny pomiędzy obowiązkami, a niemożnością im sporostania (pomimo wysiłku) tj. jakby zbyt duża odległość obrazowo opisując między "ja realna" a "ja "idealne", który trwa bardzo długo to już nerwica?
Dzień dobry,
Wytłumaczenie tego rodzaju opisywanego zachowania może być bardzo różne. Wysokie standardy, w tym dążenie do doskonałości może być np. funkcją stabilizującą poczucie własnej wartości. Perfekcyjne wykonanie czynności możemy traktować zatem jako miarę tego czy jesteśmy wartościowi, godni szacunku i miłości, czy też nie. Czy to już jest nerwica? Nic nie wiadomo z opisu o objawach. Czy może się w nią przerodzić? Może, ale nie musi.
Pozdrawiam serdecznie,

Dzień dobry,

Obecnie nie funkcjonuje już taka jednostka jak "nerwica". Mówimy raczej o różnego rodzaju zaburzeniach lękowych.

Sam konflikt między wymaganiami, a możliwościami ich sprostania nie jest kryterium żadnego zaburzenia. Bez wątpienia jednak (z definicji) generuje to stres. Długotrwały stres z kolei wpływa niekorzystnie na zdrowie psychofizyczne. Jeśli zatem taki konflikt się utrzymuje, zachęcam do umówienia wizyty celem omówienia problemu i pracy nad nim.
W długiej perspektywie bowiem nie wyniknie z tego nic dobrego.

Pozdrawiam i powodzenia!