Czy rzucenie palenia musi wiązać się z tyciem?

4 odpowiedzi
Witam! Ograniczyłam palenie i szybko przytyłam. Mało jem, ćwiczę, ale efekty są niezadowalające. Czy da się z tym coś zrobić? Czy rzucenie palenia musi wiązać się z szybkim tyciem? Dodam, ze kiedys prawie popadłam w anoreksje i boje sie, ze to wróci.
Pozdrawiam
Dzień dobry, gratuluję porzucenia nałogu :) Faktycznie odstawienie papierosów zazwyczaj skutkuje większym apetytem przy jednoczesnym zmniejszeniem wydatkowania energii, a to może sprzyjać wzrostowi wagi. Na szczęście nie zawsze tak jest! Mam pacjentów, którzy rzucali palenie i nie przytyli. Zatem możemy temu zapobiegać :) Mało tego, fizjologiczne konsekwencje rzucenia palenia można wykorzystać do szybkiego zbudowania dobrej formy fizycznej (choćby niższy kortyzol, lepsze dotlenienie, większa wrażliwość komórek na insulinę), a także poprawy jedzenia. Proszę mi wierzyć, że palenie często jest przyczyną wielu niedoborów pokarmowych. Jedzenie mało, ale nieprawidłowo skomponowanych posiłków może tylko nasilać ten stan. Deficyt antyoksydantów, witamin, minerałów w tym wapnia selenu, żelaza, cynku i innych składników trzeba uzupełnić przez prawidłową dietę. Proponuję włączyć większą ilość płynów bez cukru (woda, napary z imbiru, zioła, koktajle warzywne)- minimum 30-35 ml/kg masy ciała, warzyw szczególnie tych bogatych w witaminę C, owoców jagodowych, dobrej jakości białka i tłuszczu (z naciskiem na omega-3) np olej lniany. Ważne aby menu było dobrze zbilansowane. Jeżeli potrzebuje Pani pomocy w tym zakresie, serdecznie zapraszam na konsultację :) Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie,
Palenie papierosów może wiązać się ze zmniejszeniem apetytu i w efekcie zmniejszoną masą ciała, stąd czasami przy rzucaniu palenia waga może trochę rosnąć. Ale nie musi tak być. Proszę pamiętać o racjonalnej diecie, z dużą ilością warzyw i owoców (zawarte w nich antyoksydanty dodatkowo wspomogą oczyszczanie organizmu po paleniu), regularnej aktywności fizycznej i temu, żeby nie jeść zbyt mało. Za mała ilość kalorii może spowodować spowolnienie metabolizmu, przez co nie będziemy chudnąć, tylko przybierać na wadze.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Zawsze się da coś zrobić, nie wiem co Pani je, w jakich ilościach. Jakie ma Pani wyniki badań?? Rzucenie palenia nie wiąże się z tycie, o ile jedzenie dopasowane jest dla Pani indywidualnie. A anoreksja związana jest wg Pani z jedzeniem, czy nie jedzeniem?? Ponieważ nie za bardzo rozumiem Pani wypowiedz. Proponuje udać się do dobrego dietetyka w swojej miejscowości, który poprowadzi Panią krok po kroku. Niestety nie pomogę, ponieważ nic o Pani stylu życia nie wiem..
Witam Panią, na pewno podczas rzucania palenia zmienia się nasz metabolizm,ale też należy pamiętać co rozumiemy pod pojęciem "mało jem"? -co Pani je i ile.Wbrew pozorom,nasz organizm też potrafi gromadzić zarówno wodę jak i tłuszczyk jeżeli Pani nie je regularnie. Proszę sobie zapisać na kartce ile zjada Pani w ciągu dnia i co Pani je.Być może przyglądnięcie się temu pozwoli wysunąć jakieś wnioski.