Czy RTG kolana jest dostateczną diagnostyką uszkodzenia więzadeł?

7 odpowiedzi
2 tyg temu miałam uraz na nartach – lewe kolano jest niestabilne. Diagnoza w szpitalu to skręcenie kolana i naderwanie więzadeł (RTG). 2 tyg nosiłam szynę, teraz po kolejnym RTG lekarz stwierdził, że nie wygląda to źle. Szyna zdjęta i mam ćwiczyć zginanie kolana, które notabene zgina się max 60 stopni, przez kolejne 2 tyg do kolejnej wizyty u ortopedy. Czy zastosowana diagnostyka jest wystarczająca? Czy powinnam zrobić coś więcej sama z siebie czy czekać te 2 tyg na kolejną wizytę i wskazania ortopedy?
Rtg kolana nie jest wystarczającym badaniem diagnostycznym na uszkodzenie więzadłowe. najbardziej miarodajnym badaniem jest MRI.

bez konsulatcji i badania maualnego nie wiele moge powiedziec, jedyne co moge stwierdzi to, ze 60stopni zgiecia to bardzo malo jak na kolano i przy tak niewielkim ruchu beda komplikcje bolowe. Zapraszam na wizyte
Dzień dobry, Z reguły rtg nie jest wystarczające w diagnozie uszkodzenia więzadłowego. Trudno mi jednak stwierdzić czy w Pani przypadku tak jest. Być może testy kliniczne były bardzo klarowne a rtg służyło tylko to wykluczenia innych patologii. Jeżeli ma Pani wątpliwości zapraszam do szpitala w którym pracuję. Czas również rozpocząć rehabilitację
Pozdrawiam
Witam,
myślę, że diagnostyka więzadeł nie może opierać się wyłącznie na obrazowaniu RTG. Wskazana byłaby diagnostyka funkcjonalna z oceną stabilności stawu. Ograniczenie ruchomości może być następstwem pourazowego unieruchomienia i powinno na skutek prawidłowej rehabilitacji ustąpić (jeśli faktycznie nie doszło do żadnego poważnego uszkodzenia). Jeśli ma Pani wątpliwości co do trafności diagnozy zalecałbym konsultacje fizjoterapeutyczne lub przyspieszoną wizytę u ortopedy. Im szybciej będzie rozpoczęta prawidłowa rehabilitacja tym lepiej.
Pozdrawiam i zapraszam na darmowe konsultacje.
60 stopni to mało. Jak najszybciej musimy uzyskać wyprost i pełne zgiecie w kolanie alby moc ćwiczyć stabilizację w późniejszym czasie . Do oceny więzadeł trzeba dobre USG lub ręce wprawnego terapeuty. Zapraszam na konsultacje, powinnismy sobie szybko poradzic z ograniczeniem ruchu .
Jeśli nie było krwiaka to i kolano jest stabilne to można odpuścić sobie MRI
Dzień dobry. Wizyta u fizjoterapeuty byłaby bardzo pomocna. Dodatkowa diagnoza, testy funkcjonalne, dobór terapii i ćwiczeń, które uzupełnią całość. Uważam, że warto podjąć dodatkowe działania. Pozdrawiam.