Czy psycholog może pomóc w rozwinięciu umiejętności rozmowy z innymi? Zdarza się, że chaotycznie for

2 odpowiedzi
Czy psycholog może pomóc w rozwinięciu umiejętności rozmowy z innymi?
Zdarza się, że chaotycznie formułuje zdania, brakuje mi tematów do rozmów, czasami zaczynam gęsto gadać i odbiegać od tematu, mówić szybko, nie do końca wyraźnie, czasem lekko jąkać sie itd
Popieram przedmówcę i pozwolę sobie rozwinąć ten wątek. W swojej pracy wielokrotnie spotykałam Klientki i Klientów, których celem terapii było polepszenie komunikacji z innymi. Umiejętność rozmowy jest jak najbardziej podatna na wyćwiczenie, szczególnie, kiedy ma Pani/Pan wysoką motywację do zmiany i nabycie tej umiejętności przyniesie wiele korzyści (a prawdopodobnie potrafi Pani/Pan wymienić szereg korzyści z mówienia płynnie, spokojnie i na temat). Zazwyczaj w takiej terapii szukamy z klientami wyjątków, kiedy problem nie występował lub był mniej widoczny, szacujemy, jak dokładnie miałaby wyglądać poprawa i tworzymy optymalne rozwiązania, które krok po kroku są wprowadzane w życie. Zachęcam do podjęcia współpracy ze specjalistką lub specjalistą i trzymam kciuki za osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Jak najbardziej, za pośrednictwem treningu umiejętności prospołecznych - powinno pomóc,