Czy przy uciążliwym trądziku powtórne leczenie retinoidami jest możliwe?

3 odpowiedzi
Mam 25 lat a trądzik od 12 roku życia. Leczyłam się u wielu dermatologów i wieloma specyfikami zewnętrznymi, a także doksycykliną i tetracykliną. Mam za sobą jedną terapię izotretynoiną doustną, po której trądzik wrócił po miesiącu od odstawienia leków, ale tylko na twarzy (plecy pozostały zdrowe). Aktualnie jestem w trakcie drugiej terapii izotretynoiną. Terapia dobiega końca a efekt jest nadal niezadowalający, mój lekarz przy wypisywaniu ostatniej recepty dał mi do zrozumienia, że wygląda na to, że się nie udało. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa, że da się wyleczyć trądzik? W opinii mojego lekarza na terapię laserową to się nie nadaje, bo podobno nie mam ostrego stanu zapalnego i brak porfiryn spisuje ewentualne zabiegi na niepowodzenie. Czy jest szansa, żeby ewentualnie w takiej sytuacji powtórzyć leczenie retinoidami? Dodam, że przy aktualnej terapii dawka dobowa jest raczej niska (20mg na dobę przy wadze ok 61kg), terapia trwa około roku. Czy taka dawka w ogóle daje jakieś możliwości terapeutyczne?
Witam,
dawkę izotretinoiny uzależniamy mi.in od ciężkości schorzenia. Wg mnie dawka, którą Pani przyjmowała była zbyt mała i powinna wynosić przynajmniej 30 mg/dobę. Z drugiej strony, po dwukrotnym niepowodzeniu terapii izotretinoiną, należy zweryfikować rozpoznanie, wykluczyć czynniki prowokujące wysiew zmian trądzikowych i ew. po 6 miesiącach przerwy wdrożyć trzeci raz izotretinoinę.
Konieczna wizyta w gabinecie celem oceny stanu miejcowego i zaproponowania badań dodatkowych
pozdrawiam
Monika Sikorska

Witam,
sukces w leczeniu choroby trądzikowej przy pomocy retinoidów zależy od wielu czynników:
przypisanej dawki dobowej i uzyskanej sumarycznej,
odpowiedniej pielęgnacji skory podczas terapii,
indywidualnie dobranych schematów leczenia dla każdego pacjenta.
Przypisana Pani dawka dobowa 20 mg jest jak najbardziej odpowiednia przy leczeniu pewnych postaci choroby trądzikowej .
Wyjaśnić przyczynę niepowodzenia terapii pomoże odpowiednio zebrany wywiad lekarski.
Zapraszam na wizytę
Na zmiany o charakterze trądziku i jego nawroty mogą mieć wpływ np. ropne migdały, dlatego, jeżeli Pani wcześniej tego nie zrobiła, wart wykluczyć tzw. ogniska siejące i zwrócić także uwagę na ewentualne zaburzenia hormonalne (badania pod kontrolą ginekologiczną), a dawka dobowa rzeczywiście mała, daje efekty ale mniejsze niż np. 40mg na dobę, chyba że są przeciwwskazania do takiej dawki.