Czy przy tych zmianach jest już wskazane lecenie endoskopowe

3 odpowiedzi
Witam panie doktorze. Miałam zrobiony MR kręgosłupa lędźwiowego, badane wykazało liczne zmiany takie jak: osteofity na krawędzi tylnej trzonu L4, zmiany zwyrodnieniowe trzonów L5 i L4, o charakterze Modic II, Guzki Schorla trzonów L1-L5, na poziomie L1/L2 widoczna przepuklina materiału tarczy międzykręgowej w kierunku kanału kręg. na głębokość 6mm, migrująca ku górze wzdłuż tylnego zarysu trzonu na dł. ok. 10mm zwężająca kanał kręg. w wym. AP do 7mm. L2/L3 centralna przepuklina na gł. 3 mm ze zwężen. kanał kręg. do 8mm spłycająca oba zachyłki korzen. na poziomie L3/L4 niewielkie uwypuklenie... L4/L5 uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej w granicach osteofitów. Nasilone zmiany zwyrodnien. w stawach międzykręgowych zwężają kanał kręgowy w wym dwubocznym do 8 mm, na poziomie L5/S1 niewielkie uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej w kierunku kanału kręg. na gł. ok. 2mm z niewielkim spłyceniem zachyłków korzen. i możliwym drażnieniem korzeni nerwowych S1, wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Boli mnie odcinek kręgosłupa lędźwiowego i ból przechodzi do pośladka lewego w dół nogi. Czy w tym przypadku jest wskazana operacja metodą endoskopową. Dziękuję za odpowiedź. Violetta z Gdańska
Z opisu wynika, że są wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe o różnym natężeniu. Trudno powiedzieć bez obejrzenia badań, ale raczej nie spodziewałbym się, że endoskopia znajdzie zastosowanie w leczeniu tych zmian

Dzień dobry. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania i mnogość zmian w kręgosłupie lędźwiowym kwalifikacja do metody endoskopowej wydaje się być nieco optymistyczna. Bardziej bym rozważał zabieg odbarczenia kanału kręgowego z ewentualną stabilizacją (często można to również zrobić metodami mało inwazyjnymi). Niemniej, decyduje w tym przypadku operator, czyli osoba która zbadała pacjenta i dokładnie przeanalizowała przypadek. W razie wątpliwości może Pani zawsze skorzystać z opinii innego specjalisty. Pozdrawiam
DZień dobry, bez wnikliwej analizy badania rezonansu podjęcie decyzji co do metody leczenia jest niemożliwe.