Czy przy chorobie WZJG. mozna zastosowac diete Hashimoto?

7 odpowiedzi
Czy przy chorobie WZJG. mozna zastosowac diete Hashimoto?
Dzień dobry, WZJG i Hashimoto są dwoma różnymi jednostkami chorobowymi, przez co zalecenia żywieniowe również są inne dla Hashimoto a inne dla WZJG. Zależy to również od stadium choroby i innych czynników indywidualnych. Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniej terapii.

Celem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest uzyskanie remisji, utrzymanie jej przez jak najdłuższy czas i zapobieganie konsekwencjom choroby. W tej chorobie dochodzi także do zaburzonego przyswajania składników i witamin. Warto więc sięgnąć po suplementację, która złagodzi stan zapalny. Tu w odpowiedzi polecałabym wysokie dawki kwasów omega-3 (do 4 g dziennie), kurację siemieniem lnianym (1 łyżka świeżo zmielonego siemienia lnianego na szklankę wody zostawić na noc i wypić rano), dodatkowo na wzmocnienie - jeśli nie ma alergii na produkty pszczelarskie - pyłek pszczeli lub pierzgę (gdyż zawiera dużo składników odżywczych), oraz jeśli nie ma przeciwskazań dobrej jakości aloes. Zalecam także dietę lekko - strawną z ewentualnym wykluczeniem pszenicy i mleka, bogatą w warzywa gotowane, na parze, pieczone, zupy, kaszę jaglaną, ryż. Można zastanowić się także nad uszczelnieniem jelita poprzez inulinę czy kwas masłowy dodatkowo probiotyki czy synbiotyki. Najlepiej szczegóły omówić ze specjalistą i dobrać jadłospis dostosowany także do schorzenia, aktywności fizycznej i godzin pracy. Dieta jest wtedy dobrze dobrana, gdy jest stosowana, nie możemy kierować się dietą na Hashimoto lub inną, gdyż wszystko zależy od preferencji, wyników badań i samopoczucia pacjenta i indywidualną pomoc w jego chorobie.
Bardzo ciężko jest scharakteryzować dietę na Hashimoto, ze względu na indywidualne podejście do pacjenta. Badania pokazują, że dieta w trakcie remisji choroby WZJG zbytnio nie różni się od zdrowego odżywiania ludzi bez tej choroby. Jeszcze raz podkreślę indywidualizm każdego pacjenta, dlatego w dietoterapii nie powinno stosować się sztywnych schematów żywieniowych.
Dzień dobry,
Choroba Hashimoto oraz WZJG są to dwie różne jednostki chorobowe, dotyczące różnych narządów o odmiennym obrazie klinicznym .
Postępowanie kliniczne w postaci dietoterapii powinno być dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta, wyłącznie na podstawie konsultacji, wyników badań, wywiadu żywieniowego z pacjentem.
pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Hashimoto to odrębne jednostki. Postępowanie dietetyczne powinno być dopasowane indywidualnie do Pacjenta, po zebraniu pełnego wywiadu zdrowotno - żywieniowego. Najlepiej sprawdzi się współpraca ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniej terapii. Pozdrawiam, Zuzanna Dąbkowska
Choroba WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz choroba Hashimoto to dwie różne choroby, więc zastosowanie diety pomocnej w Hashimoto w przypadku WZJG nie koniecznie może przyczynić się do uzyskania oczekiwanych efektów.

W przypadku WZJG, dieta dostosowana do choroby powinna mieć na celu zmniejszenie stanu zapalnego w jelicie oraz łagodzenie objawów, takich jak biegunka, bóle brzucha i wzdęcia.

Zalecana dieta we WZJG zależy od fazy choroby, czasu jej trwania, stosowanych leków itd. Bardzo często możemy przeczytać, że taka dieta obejmuje zmniejszenie spożycia błonnika pokarmowego (ale nie każdego), ograniczenie produktów mlecznych i tłustych potraw, a także unikanie pokarmów, które mogą drażnić jelita, takich jak warzywa strączkowe, orzechy, owoce suszone, pikantne potrawy i alkohol. Niemniej jednak jest to bardzo indywidualna kwestia i współpracując z takimi pacjentami wiem, że potrzebne jest holistyczne podejście, aby realnie pomóc chorej osobie.

Zalecam konsultację z dietetykiem klinicznym, który pomoże opracować spersonalizowany plan żywieniowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji pokarmowych, a także uwzględni specyfikę choroby WZJG i dopasuje odpowiednią suplementację.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry, dieta w okresie zaostrzenia WZJG z współistniejącym Hashimoto wymaga wielu kompromisów, ponieważ zalecenia mogą się wzajemnie wykluczać, natomiast w okresie remisji postępowanie jest bardzo podobne. Jego celem jest wdrożenie maksymalnie przeciwzapalnej diety. Oczywiście ostateczna strategia opiera się o dobrze przeprowadzony wywiad. Bardzo ważne jest indywidualne podejście.

pozdrawiam serdecznie,
Natalia Bator