Czy poziom tsh może być prawidłowy przy objawach niedoczynności tarczycy?

3 odpowiedzi
Witam, czy dla kobiety 27-letniej tsh na poziomie TSH 3,650 µIU/ml (norma0.270- 4.200) jest wynikiem prawidłowym? Martwi mnie mój stan fizyczny: ciągłe uczucie zmęczenia, bardzo sucha skóra, ciągła chrypka, częste infekcje. Zrobiłam też badanie FT4 1,17 ng/dl (norma: 0.93-1.71). Czy istnieje coś takiego jak subkliniczna niedoczynność tarczycy? Czy powinnam zgłosić się do endokrynologa? Proszę o radę.
Tak na podstawie objawów przy normalnych poziomach h. tarczycy można stosować leczenie .Niemniej nie każdy lekarz ma to przekonanie. Wg mnie to konieczne ponieważ ten stan poza dolegliwościami wywołuje nastepstwa. np p;odwyzszenie aktywności jajników itd.

Dzień dobry,

Średnie wartości TSH w Pani grupie wiekowej wynoszą ok 1,5-1,6, a więc Pani wynik znajduje się powyżej średniej, ale na jego podstawie nie można jeszcze rozpoznać niedoczynności tarczycy, również subklinicznej. W subklinicznej niedoczynności tarczycy stężenie TSH jest powyżej normy, natomiast FT4 i FT3 znajdują się jeszcze w zakresie norm laboratoryjnych. Z uwagi na Pani objawy sugerowałbym ponowne oznaczenie hormonów, ale również sprawdzenie stężenia FT 3 (sprawdzenie, czy konwersja jest prawidłowa i czy np. przypadkiem nie ma Pani zespołu niskiej T3). Warto również wykonać oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG oraz wykonać badania usg tarczycy. usg. Jeśli planuje Pani ciążę, to według aktualnie obowiązujących wytycznych powinna Pani już teraz rozpocząć leczenie, tak, aby stężenie TSH spadło poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5), tak jak obecnie zaleca się kobietom planującym ciążę. W innym wypadku może udać się Pani do endokrynologa, który być może zgodzi się podjąć próbę zastosowania hormonów tarczycy celem poprawy jakości życia, ale to jest terapia out-off label, czyli poza wskazaniami rejestrowymi leku. Z uwagi na częste infekcje warto, aby wykonała Pani jeszcze dodatkowo morfologię z rozmazem i ew. po konsultacji z lekarzem, który zbierze dokładny wywiad i zbada Panią inne dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych
Pani objawy nie są skutkiem niedoczynności tarczycy-wyniki nie świadczą nawet o subklinicznej postaci takiej choroby.Trzeba szukać innej przyczyny Pani dolegliwości.