Czy powinnam przejmować się zespołem trzaskającego biodra? Mam 25 lat, żadnych dolegliwości bólowych

3 odpowiedzi
Czy powinnam przejmować się zespołem trzaskającego biodra? Mam 25 lat, żadnych dolegliwości bólowych, jednak podczas niektórych ćwiczeń słychać trzask i widać charakterystyczne przeskakiwanie na krętarzu lewej k. udowej. Nie powoduje to jakiegoś wielkiego dyskomfortu, ale chciałabym wiedzieć czy może kiedyś może spowodować ból/uszkodzenia i ewentualnie w jaki sposób ten zapobiec/zmniejszyć częstość występowania.
Witam. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, czy powinna się Pani przejmować. Dla każdego pacjenta co innego jest uciążliwe. Jeśli występuje zespół trzaskającego biodra to jak sama nazwa mówi spowodowane to może być kilkoma przyczynami. Najczęściej powodem jest różnica napięć mięśniowych w mięśniach okalających staw. Może dodatkowo występować niestabilność stawu biodrowego. Wg mnie warto tym się zainteresować teraz by w przyszłości nie powodowało to w połączeniu z innym problem, który się pojawi już bólów. Warto udać się na diagnostykę funkcjonalną do fizjoterapeuty, który po zbadaniu i ewentualnej potrzebnej terapii zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Nie u każdego pacjenta takie same objawy daje ten zespół, jednak większość przyczyn jest podobnych. Najwięcej dowie się Pani na wizycie gdy fizjoterapeuta będzie mógł ocenić jaki jest stan obecny.

Przyczyną może być nierownowaga sił mięśni pracujących w stawie biodrowym,nieodpowiednia biomechanika ruchu stawu biodrowego różnica w długości kończyn dolnych,asymetria w ich obciążaniu przebyte urazy ,wady postawy .
Leczenie: przywrócenie prawidłowej biomechaniki ruchu w stawie biodrowym, zabiegi fizykoteraputyczne magnetronik laser krioterapia,plastry kinesiotajping plaster zmniejszy przyparcie pasma biodrowo piszczelowego do kretarza wiekszego co przyczyni sie do zlagodzenia tarcia gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne .Proponuje z lek ortopeda podjąć decyzję o artroskopii. Trzaskajace biodro należy leczyć . Prosze udać się do fizjoterapeuty i rozpocząć ćwiczenia i zabiegi
.
Zgadzam się z panią Dominiką Woźniak. Odradzam artroskopię.