Czy poszukać innego specjalisty?

3 odpowiedzi
Witam,na ostatniej wizycie u chirurga,gastroenterologa,stwierdzono u mnie wklejenie się jelit w ścianę brzucha(kilka miesięcy wcześniej byłem operowany-hemikolektomia prawostronna).Lekarz umówił się ze mną na przyjęcie do szpitala w lutym 2017(taki jest czas oczekiwania),żeby przeprowadzić dodatkowe badania,mające na celu sprawdzenie w jakim stanie są jelita po operacji i żeby ostatecznie odrzucić tezę,że choruję na chorobę Crohna.Cały czas mam podwyższone crp(25 mg/l) i ob(22mm/h).Nie słabnie również dyskomfort związany z przemieszczeniem się u mnie jelit na prawą stronę brzucha i odczuwalny w tym miejscu ucisk i uczucie ciągnięcia się przy poruszaniu,czy wykonywaniu pracy.Do lutego jest jeszcze sporo czasu,czy powinienem spróbować dostać się gdzieś prędzej,czy raczej cierpliwie czekać za swoją kolejką.Przyznam,że byłem już u kilku lekarzy i ten,który kazał mi czekać do lutego wzbudził moje największe zaufanie,dlatego chciałbym wytrzymać,jednocześnie nie chciałbym czegoś zaniedbać,przegapić.Wiem,że trudno ocenić to na podstawie opisu,ale mimo wszystko proszę o pomoc,radę.
Witam. Zawsze można jeszcze zrobić USG brzucha, oceniając tym samym bliskość jelit i blizny pooperacyjnej. Poza tym można rónież zobrazować inne towarzysżace patologie. CRP na tym poziomie nie jest zbyt znaczące, jednak może świadczyć o toczącym się przewlekłym procesie zapalnym. Pozdrawiam

Można do tego czasu wykonać badanie kolonoskopowe-oczywiście o ile już nie było wykonane po operacji.
Nie do końca rozumiem cała sytuację. A szczególnie z jakiego powodu wykonano u Pana hemikolektomię prawostronna i co było w wyniku badania hist.-pat - kluczowego dla Pana sytuacji. Oczywiście o ile nie ma Pan objawów niepokojących tj. wymiotów, silnego falowego bólu brzucha, zatrzymania gazów stolca, wzdęcia brzucha, krwawienia do światła przewodu pokarmowego itd. to termin diagnostyki na luty jest do zaakceptowania. Dane jednak są niepełne aby to jednoznacznie stwierdzić. jedno co mogę polecić to zaufać jednemu lekarzu, który zna zawiłości Pana sytuacji i w przypadku komplikacji kontaktować się z tym lekarzem na bieżąco. Stałość relacji lekarz-pacjent w tzw. nieswoistych zapaleniach jelit jest jednym z istotnych czynników przy leczeniu. Częste zmiany schematu leczenia nie służą bowiem pacjentowi. Ustalenie rozpzonania tych schorzeń też jest ciężkie i czasochłonne a ocena patologa często wymaga konfrontacji z oceną kliniczną przy ustaleniu rozpoznania. Stąd ważne jest nie zmienianie specjalistów za często bo każda zmiana lekarza wprowadza pacjenta do punktu wyjscia