Szczoteczki curaprox a powstawanie próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

Chodzi o szczoteczkę Curaprox ultra soft 5460. Chciałabym wiedzieć czy rzeczywiście stomatolog miał rację, a jeśli tak to jaka szczoteczka byłaby odpowiednia przy wymienionym problemie?
Dzień dobry,
Rzeczywiście badania kliniczne potwierdzają niekorzystny wpływ leczenia ortodontycznego na stan przyzębia. Do najczęściej wymienianych zmian zalicza się obrzęk, przerost dziąseł, zaczerwienienie, krwawienie. Aparaty ortodontyczne, zwłaszcza stałe, sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej, u pacjentów stwierdza się pogorszenie higieny jamy ustnej i stan zapalny dziąseł. Należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na sposób higieny jamy ustnej (zwłaszcza odpowiednie mechanizmy szczotkowania zębów, prawidłowy dobór szczoteczki do zębów oraz pasty i płukanki). Szczoteczka Curaprox 5460 zalecana jest głównie po zabiegach na przyzębiu, a także w wybranych sytuacjach (konieczna ocena kliniczna) zapalenia dziąseł, chorób przyzębia. Jest to szczoteczka bardzo delikatna dla dziąseł. Stosowanie prawidłowej techniki szczotkowania przy użyciu Curaprox 5460 powinno zapewnić dokładne usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Natomiast jest grono Pacjentów, którym wspomniana delikatność tej szczoteczki oraz budowa samej rękojeści nie odpowiada, co przekłada się na na efektywność szczotkowania - wtedy korzystniejsza okazuje się "zwykła" szczoteczka o średniej twardości włosia. Odpowiednia siła nacisku szczoteczki do zębów oraz prawidłowa technika szczotkowania zapobiegnie podrażnianiu dziąseł.
Z poważaniem
Honorata Krawczykowska