Czy po przepracowaniu traumy molestowania będę mogła normalnie żyć? Jak to wyglada w praktyce? Czy j

2 odpowiedzi
Czy po przepracowaniu traumy molestowania będę mogła normalnie żyć? Jak to wyglada w praktyce? Czy jeśli mając 7 lat nadużycia dokonywał 17latek to jest molestowanie? Czasem już sama nie wiem...
To o czym Pani pisze to są zwykle trudne sprawy. Osoby, które doświadczyły nadużycia seksualnego często nie mają pewności, czy to zdarzyło się w rzeczywistości. To efekt działania psychicznych mechanizmów obronnych. Dodatkową trudnością jest fakt, że często sprawcą jest członek rodziny. Nie czekałabym długo na znalezienie psychoterapeuty, z którym można by przepracować tę traumę. Powodzenia Alina Wiśniewska

Witam

Na pytanie czy 17 latek mógł molestować 7latkę? Odp. brzmi niestety tak. Jednak jest to bardzo delikatna sprawa, i wymaga dużej uważności i omówienia. Myślę że praca nad tą traumą i omówienie będzie pomocne do spojrzenia na te przeżycia z innej perspektywy. Jednak aby móc spojrzeć z innej perspektywy najpierw często osoby, które doświadczyły molestowania muszą uznać że zostały skrzywdzone oraz wyrazić w zwiazku z tym swoje emocje. Niestety na poczatku jest to trudne bo to cięzkie przeżycie oraz uruchamiajace w takich osobach duże pokłady wstydu z którym nie potrafią sobie poradzić. Niestety radzą sobie przez zapomnienie lub umniejszanie temu wydarzeniu. Jednak przepracowanie sytuacji traumatycznej oraz praca z emocjami związanymi z tym może pomóc żyć w sposób w którym może nie zapomnimy o tym , ale nauczymy się funkcjonowac w satysfakcjonujący nas sposób na tyle aby ta sytuacja na nas negatywnie nie oddziaływała.
Życzę odwagi i powodzenia.

Pozdrawiam Serdecznie
Mateusz Dabrowski