Czy można mówić osobie w depresji że sobie to wmawia, gdy np. nie chce się jej iść na spacer? Moja m

2 odpowiedzi
Czy można mówić osobie w depresji że sobie to wmawia, gdy np. nie chce się jej iść na spacer? Moja mama tak do mnie mówi gdy nie uda mi się siebie zmusić do różnych czynności
Dzień dobry,
Przykro mi mama tak do Pani mówi. sama Pani pewnie czuje, że takie komunikaty nie są dla Pani dobre. Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż zbyt mało mamy wiedzy na temat depresji i dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że osoba w depresji naprawdę przeżywa poważne trudności, także w codziennym funkcjonowaniu. Czy próbowała Pani zakomunikować mamie, jak się Pani czuje, że te komunikaty z jej strony nie pomagają Pani, a wręcz przeciwnie? Mama prawdopodobnie mówi to w dobrej wierze i nie zdaje sobie sprawy, że to Panie nie pomaga więc warto jej to wyjaśnić, jeśli nadal nie będzie Pani wierzyć to może zachęcić do poczytania artykułów lub posłuchania podcastów na ten temat. Jeśli to nadal nie pomoże, można rozważyć wspólną wizytę u terapeuty, który może Paniom lepiej zrozumieć się nawzajem.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska

Dzień dobry.Nie wiem czy to pytanie od osoby dorosłej?
Tak to jest niestety, że czasami nie rozumiemy uczuć drugiego człowieka nawet jeśli go kochamy. Jeśli czegoś nie przeżyłam trudno mi zrozumieć np. że ktoś nie ma siły na aktywność w obszarze tzw. codziennego funkcjonowania. Nie wiem czy jesteś objęta pomocą psychologiczną i medyczną? Psycholog może podpowiedzieć jak komunikować się z mamą, żeby inaczej Cię wspierała, lub jak radzić sobie z takim trudnym rodzajem troski. Rekomenduję rownież wspólną terapię rodzinną. Pozdrawiam serdecznie.