Czy można być uczulonym na niektóre jogurty owocowe, a na inne nie? (Może to specyfika firmy poniewa

2 odpowiedzi
Czy można być uczulonym na niektóre jogurty owocowe, a na inne nie? (Może to specyfika firmy ponieważ po niektórych chyba nie ma rozwolnienia, biegunek)
Witam,
warto poobserwować swój organizm i zobaczyć, czy po innych produktach mlecznych również występują np. bóle brzucha, wzdęcia, czy właśnie biegunka.
Dolegliwości te mogą świadczyć o niedoborze laktazy - enzymu, sporo dorosłych ma niedobór i przez to ten problem.
Jeśli jednak po większości spożytych produktów mlecznych nic się nie będzie działo, warto zwrócić uwagę na skład jogurtów i zacząć np. od spożywania jogurtu naturalnego z dodatkami owoców.

Pozdrawiam
mgr dietetyki Milena Kryś
fb Tasty diet by Milena-Dietetyk

Dzień Dobry, bardzo dziękuję za to pytanie. W zdrowym żywieniu nie tylko ilość się liczy, ale także jakość jedzenia. Nie od dawna wiadomo, że jedna firma jest lepsza od drugiej, a producenci ciągle chcą zrobić jak najtańszym kosztem podobny produkt. Ważne jest więc czytać składy i wybierać te o jak najkrótszym. Naturalny jogurt powinien być zagęszczany przez odparowanie wody, a laktoza z mleka w dużej części jest przerobiona przez bakterie kwasu mlekowego na kwas mlekowy. W mleku laktozy jest ok 4,5%, a w jogurcie zagęszczonym - mlekiem w proszku może być nawet 6%. To może być przyczyną reakcji. Może także w jogurcie owocowym być także więcej barwników, zagęstników, aromatów, czy cukru, te substancje również mogą wywoływać stany alergiczne w tym biegunkę. Oprócz laktozy - może być także alergia na białka mleka - wtedy trzeba wykluczyć wszystkie jogurty. Można przejść na dietę eliminacyjno - rotacyjną i wykluczyć te produkty na kilka miesięcy. Często też przy nietolerancji na laktozę może być nietolerancja na pszenicę, która także może być dodawana do jogurtów.