Czy można być emocjonalnym inwalidą?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, chodzę na psychoterapię od 10 miesięcy. Zgłosiłam się ze względu na depresję, zaburzenia lękowe (lęk wolno płynący) oraz fobie. Po ok 6 miesiącach depresja mocno zelżała (łatwiej było mi wstać z łóżka, przestałam mieć myśli samobójcze, zniknęło chroniczne zmęczenie). Niestety wciąż utrzymują się liczne objawy, uniemożliwiające satysfakcjonujące funkcjonowanie (brak chęci do robienia czegokolwiek, obsesje i kompulsje, brak zainteresowań i planów oraz ciągły stan napięcia). Moja psychoterapeutka powiedziała, że musi nastąpić we mnie "transformacja" (ale nie wiem na czym ma ona polegać) i skoro do tej pory nie nastąpiła, to albo wydarzy się to za jakiś czas, albo jestem emocjonalnym inwalidą i będę miała tak do końca życia. Osobiście nie mogę się pogodzić z z takim "wyrokiem" i wydaje mi się, że problem może tkwić w kompetencjach mojej terapeutki. Ponieważ zastanawiam się nad jej zmianą, chciałam zapytać co Pani o tym myśli, czy faktycznie można stwierdzić, że ktoś jest niezdolny do rozwoju emocjonalnego?
Dzień dobry. Czytam, że usłyszała Pani od swojej terapeutki coś, co bardzo Panią poruszyło, pewnie przestraszyło. Najlepiej omówić swoje wrażenia, obawy z terapeutą, od którego usłyszała Pani takie słowa. Pisze Pani o jakimś procesie, o tym, że doświadcza Pani zmian w nastroju, to ważna i pozytywna informacja. Zachęcam więc do rozmowy o tym ze swoim terapeutą, o tym jak Pani rozumie siebie i czego potrzebuje by dalej się zmieniać i rozwijać. Zmiany terapeuty zawsze można dokonać, ale zawsze warto najpierw szczerze o swoich doświadczeniach rozmawiać. Pozdrawiam serdecznie!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.