Chory czy żle wychowany

3 odpowiedzi
Witam! Jestem mamą 16-latka .Nie jesteśmy rodziną patologiczną . Nie pijemy , nie palimy nie używamy wulgarnych słów ani przemocy. Od pewnego czasu mój syn zmienił się o 180 stopni tzn z normalnego chłopaka , dobrego ucznia zrobił się chamski , wulgarny , agresywny . Nie chce chodzić do szkoły pali , zdaża się,że pije i miał epizod z narkotykiem. Stał się terrorystą . jak chce coś dostać to musi to mieć i nie obchodzi go to , że nie mamy na to pieniędzy. Jest wulgarny , wyzywa nas a nawet bywa agresywny fizycznie. Zaczynamy się go bać . Zmienia mu się nastrój . Jeśli chodzi o przyszłość to on nie będzie pracował tylko będzie się bawił .Z kąd pieniądze - będzie muzykiem rockowym . Rozmawiając z nim odnoszę czasami wrażenie, że jest chory psychicznie. Wielokrotnie słyszeliśmy od niego , że nas nienawidzi. Ze mną był zawsze bardziej związany niż z mężem ale teraz jest agresywny najbardziej w stosunku do mnie. Nie respektuje żadnych zakazów, ograniczeń. Czy żle go wychowaliśmy czy jest chory ? Pozdrawiam - Dorota
Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na druga część pytania. Na pierwszą, także jako mama, mogę tylko odpowiedzieć, że rodzice kochający swoje dzieci wychowują je najlepiej jak umieją. Z pewnością byłoby ważne, żeby syn zgłosił się do lekarza lub psychologa, z którym będzie mógł porozmawiać o swoich problemach. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, zachęcam Państwa do umówienia spotkania z psychoterapeutą rodzinnym w Centrum Terapii Dialog.

Witam.

To, co Pani opisuje to prawdopodobnie okres buntu, jaki teraz przechodzi Pani syn. Rodzice są od tego, żeby stawiać granice dziecku. Czasami bywa to trudne, ale nie jest niemożliwe. Od rozwiązywania problemów z przemocą jest policja i inne służby. Im szybciej zacznie Pani reagować, tym łatwiej uzyska Pani porozumienie z synem. Dziecko nie wie jak się zachować, uczy się tego. Dobrze odbyć konsultację psychiatryczną z synem, aby ocenić jego stan psychiczny. Możliwe, że pomocna będzie konsultacja psychoterapeutyczna w sprawie własnej bezradności. Wychowanie dziecka to proces, który trwa nadal.

Pozdrawiam serdecznie.
Takie zachowania mają różne przyczyny. Rebelianckie zachowanie jako etap rozwoju, reakcja sytuacyjna, zaburzenia zachowania wynikające z choroby itd. Nie jestem w stanie odpowiedzieć jak to jest u Państwa. Jeśli syn jest uczniem jakiejś szkoły, proponuję kontakt ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem. Może wychowawca klasy doradzi gdzie jest lub sam skieruje do poradni wychowawczo zawodowej. Nie należy ukrywać tych problemów! Nauczyciele, pedagog, psycholog mają obowiązek wspomóc Was w waszych staraniach. I dochować tajemnicy.
Jeśli nie, to będzie jeszcze trudniej. Nie można zmusić szesnastolatka (jak i dorosłego) do podjęcia leczenia. Chyba, że jego zachowanie będzie zagrożeniem do waszego życia. Wówczas trzeba wezwać Pomoc Doraźną.
Nie jestem w stanie podać innych rozwiązań. Jestem świadom piramidalnie trudnej sytuacji w jakiej Państwo się znajdujecie. Prostych rozwiązań chyba nie ma.
Nie zaczynałbym od samooskarżania i poczucia winy. Nawet jeśli popełniliście jakieś błędy wychowawcze (któż ich nie popełnia?) to nie czas teraz o to pytać.