Czy mogę powiedzieć że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt że moja siostr

2 odpowiedzi
Czy mogę powiedzieć że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy (mieszkałyśmy z kuzynką w jednym domu na wsi)? Potem pewnego dnia się otworzyłam i od tamtej pory normalnie się bawiłyśmy z kuzynką. I jeszcze pamiętam że pierwszego dnia przedszkola jako jedyna płakałam i nie chciałam żeby mama mnie tam zostawiła, ale już drugiego dnia normalnie wsiadłam sama w autobus i tam pojechałam, tylko że całe przedszkole byłam na uboczu, nie chciałam się bawić na placu zabaw z innymi dziećmi i nie jadłam obiadów jak wszyscy inni. Czy to była tylko nieśmiałość czy już początki fobii społecznej? Potem z biegiem lat to mi się pogarszało, głównie przez wyśmiewanie mojego szkolnego tyrana, a z czasem za jego przykładem też innych
Dzień dobry, na podane wątpliwości najlepiej porozmawiać ze specjalistą takim jak psychoterapeuta , psychiatra, który uporządkuje i postawi adekwatną diagnozę. Pozwoli ona odpowiednio zająć się trudnościami aby móc kontynuować życie z pełną satysfakcją.
Pozdrawiam, Adam Bułacz.

Dzień dobrym, To może być sygnał, który wskazuje na początki fobii społecznej. Fobia społeczna może się manifestować w różnych momentach życia i może mieć różne stopnie nasilenia. Zachowania, które opisujesz z wczesnego dzieciństwa, takie jak trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi w przedszkolu czy unikanie interakcji społecznych, mogą być wczesnymi objawami fobii społecznej.

To, co się wydarzało w przeszłości, może mieć wpływ na obecną sytuację, ale diagnoza fobii społecznej musi być postawiona przez profesjonalistę, takiego jak psycholog czy psychiatra, który przeprowadzi dokładną ocenę i wywiad oraz pomoże zrozumieć źródło trudności.

Ważne jest, aby zauważyć, że fobia społeczna to nie tylko nieśmiałość czy trudności w relacjach z innymi. To zaburzenie, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swoich doświadczeń i wpływu na Twoje obecne życie, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże zrozumieć i poradzić sobie z tymi trudnościami. Pozdrawiam, Sylwia Walendziewska