Czy lęk i martwienie się to to samo? Jeśli nie, to jakie są różnice?

2 odpowiedzi
Czy lęk i martwienie się to to samo? Jeśli nie, to jakie są różnice?
Dzień dobry,
Martwienie się może być powiązane z lękami ale niekoniecznie. To, że się czasrem martwimy, jest czymś naturalnym. Gorzej, jeśli przechodzi to w zamartwianie, roztrząsanie w kółko jakichs problemów - tak dzieje się często przy depresji. Jeśli czujemy, że zaczynamy za bardzo się zamartwiać, warto skonsultować to z terapeutą bądź psychiatrą.

Pozdrawiam,
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Lęk jest emocją, doświadczamy go na poziomie cielesnym- np. jako uczucie zimna, napięcia, przyspieszonego bicia serca.
Martwienie się jest związane z naszymi myślami- stanowi więc poznawczą, dającą się opisać słowami komponentę doświadczenia lęku i niepokoju.
Czasami mamy większy dostęp do naszych myśli- wiemy czym się martwimy, a czasami nie wiemy o co chodzi, ale czujemy ogólny lęk i nieokreślony niepokój „w ciele”.
O tym jak każdy na swój sposób przeżywa lęk i/lub martwienie się warto porozmawiać z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą.