Czy konsultacja psychologiczna to to samo co konsultacja psychoterapeutyczna?

5 odpowiedzi
Czy konsultacja psychologiczna to to samo co konsultacja psychoterapeutyczna?
Witam, konsultacja psychologiczna jest, można powiedzieć, prostszą formą współpracy z psychologiem niż terapia. Jest to krótkotrwały proces, za ogół 2 do 10 sesji, zazwyczaj nakierowany na rozwiązanie konkretnego problemu, który nie wymaga zagłębiania się w struktury osobowości czy przeszłość. Można powiedzieć,że jest to proces bardziej skoncentrowany na problemach tu i teraz, określeniu aktualnej sytuacji czy też nakreśleniu celów, planu działania.
Konsultację psychoterapeutyczną można nazwać wstępem do terapii, leczenia. Jest to pierwsze spotkanie z terapeutą, często jednak wymaga więcej niż jednej sesji. Jest to czas kiedy terapeuta poznaje pacjenta, poznaje problem i stara się wystawić diagnozę (choć nie zawsze jest to już konieczne czy możliwe) oraz określić plan leczenia.Konsultacja ta kończy się zwyczajowo propozycją terapii lub konsultacji z innym specjalistą. Nie jest to w prawdzie właściwa terapia, jednak pacjent już i z konsultacji może czerpać korzyści (wypowiedzenie swoich myśli na głos, nazwanie trudności, itd).
Mam nadzieję,że moja odpowiedź nieco rozjaśniła sytuację.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To zależy, czy uda się Pani do psychologa, czy psychoterapeuty. Psycholodzy nie udzielają psychoterapii, więc nie będzie to konsultacja psychoterapeutyczna, gdyż takiej może udzielić psychoterapeuta.
Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody, wymagające odmiennych procesów szkolenia. Tylko psychoterapeuta ma kompetencje żeby leczyć, co jest związane z wieloletnim procesem szkolenia i przejściem własnej, długoletniej psychoterapii. Psycholog raczej doradza, robi diagnozy, pracuje interwencyjnie.
Mam takie skojarzenie, że psycholog pomoże w gaszeniu pożaru. Psychoterapeuta nie tylko razem z pacjentem ugasi pożar, ale również odbuduje spalony dom i spróbuje zabezpieczyć go przed kolejnymi pożarami.
Dzień dobry,
psycholog i psychoterapeuta to profesje czasem mylone. Obydwoje zajmują się zdrowiem psychicznym, ale to dwa różne zawody. Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite 5-cio letnie studia magisterskie. Psychoterapeuta zaś oprócz 5-cio letnich studiów humanistycznych (nie koniecznie musi to być psychologia ale także np. socjologia czy pedagogika) ukończył dodatkowo co najmniej 4-lenie szkolenie z psychoterapii, wraz ze stażem klinicznym oraz często terapię własną. Psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, orzeczeniami, psychoedukacją, wsparciem w chwili bieżącej. Psychoterapeuta zaś jest przygotowany do prowadzenia psychoterapii czyli leczenia takich problemów psychicznych jak lęki, depresje, obniżony nastrój, kryzysy psychologiczne itp.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna.
Pozdrawiam,
Joanna Gieldarska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.