Czy kartka o takiej treści: "Podejrzewam u siebie: zespół lęku uogólnionego, depresja, fobia społecz

2 odpowiedzi
Czy kartka o takiej treści: "Podejrzewam u siebie: zespół lęku uogólnionego, depresja, fobia społeczna, DDA, osobowość unikająca, osobowość anankastyczna, dystymia, uporczywe zaburzenia nastroju, agorafobia. Nie uważam że mam te wszystkie zaburzenia, ale myślę że występuje u mnie przynajmniej część ich objawów. Jednocześnie mam wątpliwości czy mam dane zaburzenie, czy go nie mam. Możliwe że dolega mi coś jeszcze oprócz tych zaburzeń które wymieniłam" nadaje się do wręczenia psychiatrce, psycholożce i psychoterapeutce zamiast kartki z wypisanymi objawami chorób które jak dotąd myślałam że mam (fobia społeczna, zespół lęku uogólnionego, depresja)? Jeśli chodzi o tę kartkę z wypisanymi objawami to nie przepisałam wszystkich objawów tych chorób z internetu, tylko te które mnie dotyczyły
Mam wrażenie, że masz dużą potrzebę autodiagnozy. To znaczy, że masz umiejętność obserwacji i oceny swoich zachowań. A gdybyś tak odłożyła na chwilę na bok (do szuflady) wszystkie diagnozy i spróbowała się zastanowić: "Co jest, tak naprawdę, przyczyną twojego cierpienia? Z twojej perspektywy. Jak to czujesz? Czego w twoim życiu jest za dużo, a czego za mało?" I spróbowała o tym po prostu opowiedzieć. Wierząc, że specjalista po drugiej stronie (psychiatra, psychoterapeuta) zapyta o to, co jest ważne do postawienia diagnozy, ale przede wszystkim, ważne żebyś poczuła się usłyszana, przyjęta z tym jak przeżywasz siebie w świecie, swoje życie. Objawy i diagnoza to drugorzędna sprawa. Po prostu s

Warto podkreślić, że samodziagnostyka na podstawie informacji znalezionych w Internecie może być niebezpieczna i nie jest zalecana. Internetowy opis objawów różnych zaburzeń może prowadzić do niepoprawnych diagnoz i dodatkowego stresu. Ostateczna diagnoza i leczenie powinny być ustalone przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psychiatra lub psycholog, na podstawie dokładnej oceny i rozmowy z pacjentem.

Jednak jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące swojego stanu zdrowia psychicznego, to jest to ważne, aby to wyrazić i omówić z lekarzem psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą. Możesz wykorzystać kartkę, którą opisujesz, jako punkt wyjścia do rozmowy z nimi, ale ważne jest, aby podkreślić, że jest to twój osobisty sposób wyrażenia swoich obaw i nie jest to próba diagnozy. Terapeuci i psychiatrzy są przeszkoleni, aby pomóc pacjentom zrozumieć i ocenić ich stan zdrowia psychicznego na podstawie kompleksowej oceny, a nie tylko opisu objawów.

Jeśli zastanawiasz się, czy masz konkretne zaburzenia lub jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu psychicznego, to najlepszym krokiem jest umówienie się na konsultację z wykwalifikowanym specjalistą. Przeprowadzi on dokładną ocenę i pomoże określić ewentualne zaburzenia oraz zaplanować odpowiednie leczenie lub terapię. Nie bój się szukać pomocy od profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska